Dzieje się na Mazowszu
Niezwykła podróż w czasie w sierpeckim skansenie
Nazwa | Żniwa w skansenie |
---|---|
Opis | Rodzinny piknik wypełniony warsztatami i pokazami pracy polowej mieszkańców wsi przełomu XIX i XX w. |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 4 sierpnia 2024 10:00
Data zakończenia wydarzenia: 4 sierpnia 2024 18:00
Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, ul. G. Narutowicza 64, 09-200 Sierpc
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na żywą lekcję historii połączoną z rekreacją na łonie natury.
Od lat, w pierwszą niedzielę sierpnia skansen sierpecki tętni życiem. W pierwszą sierpniową niedzielę tego roku przeniesie nas do czasów z przełomu XIX i XX w. – gdy mieszkańcy wsi, w pocie czoła pracowali podczas odbywających się żniw. Gdy kosami ścinali zboże, podbierali je sierpami i ustawiali ze snopków zboża stygi, pomagając sobie przy tym wzajemnie.
Jednym z kluczowych części sierpniowego wydarzenia będzie widowisko obrzędowe „Żeńcy”, przygotowane przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie z Kocierzewa. Scenariusz widowiska układa je w swoisty spektakl, dziejący się na oczach zwiedzających skansen.
Na gości „Żniw w skansenie” będą także czekały warsztaty rzemieślnicze, a w nich: kowal, szewc i wiejski plecionkarz. Będzie można zobaczyć pokaz kiszenia ogórków i zapytać zielarkę o prozdrowotne właściwości ziół rosnących w przydomowych ogródkach, na polach czy przy drogach.
Z myślą o najmłodszych przygotowano warsztaty wykonywania masek polnych demonów, których obecnością tłumaczono sobie m.in. dolegliwości wynikające z wielogodzinnego przebywania na słońcu. W pasiece jednej z zagród będą czekały na dzieci drewniane puzzle w kształcie zwierzątek, a nieco dalej warsztaty tworzenia słomianych laleczek. Fanów robótek mogą zainteresować pokazy szycia słomianej beczki czy też – jednej z dawnych dekoracji izb – słomianego pająka.
Po spacerze na terenie muzealnej ekspozycji będzie można zatrzymać się przy kiermaszu pieczywa, produktów regionalnych i rękodzieła.
Szczegółowy program wydarzenia na stronie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.