Dzieje się na Mazowszu

Wernisaż wystaw w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Grafika promująca wydarzenie. Autor: mat. prom. Muzeum Niepodległości w Warszawie
Nazwa Wernisaż wystaw w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego
Opis Uroczyste otwarcie ekspozycji dostępnych do 27 sierpnia 2024 r.

Data rozpoczęcia wydarzenia: 23 lipca 2024 12:00

Data zakończenia wydarzenia: 23 lipca 2024 13:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Pałac Przebendowskich / Radziwiłłów, al. Solidarności 62, Warszawa

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza do obejrzenia unikatowych kolekcji – „Powstanie Warszawskie medalami pisane” ze zbiorów Przemysława Dąbka oraz „Powstanie Warszawskie – pamięć i duma” z makietami autorstwa Krzysztofa Chojnackiego.

Wystawy są częścią obchodów o charakterze wyjątkowym – rok 2024 został ustanowiony Rokiem Powstania Warszawskiego. Powstania, którego bohaterów – żołnierzy Armii Krajowej, harcerzy oraz mieszkańców stolicy wciąż pamiętamy.

Pierwsza z nich  „Powstanie Warszawskie medalami pisane” jest prezentacją bogatej i unikatowej kolekcji Przemysława Dąbka, wybitnego znawcy i pasjonata sztuki medalierskiej. Na wystawie będzie można podziwiać nie tylko medale związane z Powstaniem Warszawskim i pamięcią o nim, ale również niezwykłe dokumenty i zdjęcia tworzące bolesną opowieść o powstańcach. Niektóre z eksponatów będą prezentowane po raz pierwszy. 

Wystawa „Powstanie Warszawskie – Pamięć i duma” to niezwykła podróż w czasie, do której zapraszają unikatowe makiety, wykonane mistrzowsko przez Krzysztofa Chojnackiego. Prezentowane miniatury, z niezwykłą dbałością o detale, odtwarzają sceny walk – m.in. legendarne polowanie na Hetzera, czyli niemieckie pancerne działo samobieżne, które zostało brawurowo osaczone i zniszczone przez powstańców. Dramatyczna akcja, odważne decyzje, bohaterstwo żołnierzy – to wszystko jest zaklęte w makietach snujących opowieść o determinacji i odwadze bohaterów powstania.

Ekspozycje będą dostępne do dnia 27 sierpnia 2024 r.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony