Dzieje się na Mazowszu
VIII Festiwal Muzyczny „Ostrołęckie Operalia”
Nazwa | VIII Festiwal Muzyczny „Ostrołęckie OPERALIA” |
---|---|
Opis | dwutygodniowe święto muzyki |
Edycja | 8 |
Zapraszamy do Ostrołęki i okolic na dwutygodniowe święto muzyki.
Co? dwutygodniowe święto muzyki "Ostrołęckie Operalia"
Gdzie? Ostrołęka i okolice
Kiedy? 25 sierpnia - 3 września
Festiwal jest współfinansowany przez Miasto Ostrołęka i Powiat Ostrołęcki. Głównym Partnerem został Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jednak mogą pojawić się pewne ograniczenia w liczbie miejsc. Zachęcamy do zabrania ze sobą własnych krzeseł, kocy, aby wygodnie spędzić z nami ten koncertowy czas.
Piątek 25 sierpnia
- godz. 19.30 – Forty Bema w Ostrołęce
Nazwa wydarzenia: „Kocham polskie kino!” – koncert galowy na otwarcie Festiwalu
Soliści: Anna Lasota / Bożena Zawiślak-Dolny / Jakub Milewski / Rafał Szatan
Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy
Radosław Pazura / Jakub Milewski – prowadzenie
Trzy lata temu koncert „Film&Classic”, który otworzył V edycję Festiwalu okazał się strzałem w dziesiątkę, zatem idąc tym tropem postanowiliśmy zaprosić Państwa na podobny, filmowy koncert, jednak repertuar koncertu ograniczając wyłącznie do polskich filmów i seriali. Dla wielu z pewnością będzie to swoista podróż w czasie. Gwarantujemy, że nie zabraknie najpiękniejszych melodii i piosenek polskiego kina, w dodatku w absolutnie wyjątkowych wykonaniach w aranżacjach na orkiestrę pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Wśród wykonawców znajdą się śpiewacy operowi: Anna Lasota (sopran), która wielokrotnie gościła już na Festiwalu, a koncerty muzyki filmowej na największych polskich stadionach są jej perłą w koronie, Bożena Zawiślak-Dolny (mezzosopran) – powszechnie uznana za najlepszą polską odtwórczynię roli Carmen w operze Bizeta, Jakub Milewski (baryton), a także aktor i wokalista Rafał Szatan. Wieczór poprowadzą polski aktor filmowy – Radosław Pazura i dyrektor Festiwalu – Jakub Milewski.
Sobota 26 sierpnia
- godz. 16.30 – tężnia w Rzekuniu
- godz. 19.30 – scena przy domu handlowym Kupiec przy Placu Wolności w Ostrołęce
Nazwa wydarzenia: „Muzyką i poezją o miłości 2"
Soliści: Joanna Nawrot / Paweł Skałuba / Jakub Milewski
Zespół Strauss Ensemble
Małgorzata Rożniatowska – narracje
To druga odsłona niepowtarzalnego koncertu, podczas którego pomiędzy utworami nie ma typowych zapowiedzi konferansjerskich, a dokonujemy w tym miejscu syntezy sztuk. Utwory operetkowe, musicalowe i piosenki przeplatać się będą z poezją polskich poetów. O czym? O miłości! Ta niespotykana dotąd forma tak przypadła do gustu naszym Widzom, że nie mogliśmy i podczas tej edycji nie zaprosić Państwa na wieczór z muzyką i poezją. Utwory muzyczne wykonają zaprzyjaźniony z Festiwalem Zespół Strauss Ensemble i soliści operowi: Joanna Nawrot (sopran), Paweł Skałuba (tenor) – wieloletni solista Opery Bałtyckiej, a także Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Jakub Milewski (baryton). Narrację w tym roku przygotowała polska aktorka teatralna, serialowa i filmowa – Małgorzata Rożniatowska. Z Widzami spotkamy się dwukrotnie: o 16.30 w Rzekuniu, a o 19.30
w Ostrołęce.
Piątek 1 września
- godz. 19:00 – scena przy domu handlowym Kupiec przy placu Wolności w Ostrołęce
Nazwa wydarzenia: "W krainie dziecięcej wyobraźni" – koncert familijny
Soliści: Duo Performance
Krynickie Studio Baletowe im. Władysława Szlęka
Ewa Romaniak – prowadzenie
Ważnym punktem Festiwalu stał się koncert dla najmłodszych. Co roku staramy się, aby koncert był zupełnie inny. Podczas tegorocznej edycji, po raz pierwszy w historii do koncertu dodaliśmy element tańca. Zaprosiliśmy Krynickie Studio Baletowe, które w choreografii Małgorzaty Malczak towarzyszyć będzie Duo Performance – dwójce solistów operowych: Monika Biederman-Pers (sopran), Piotr Karzełek (baryton). Przez świat najpiękniejszych bajek Disneya, ale również i polskich bajek przeprowadzi Widzów Ewa Romaniak.
Sobota 2 września
- godz. 16.30 – CKBiS (LELIS)
- godz. 19.30 – scena przy domu handlowym Kupiec przy placu Wolności w Ostrołęce
Nazwa wydarzenia: „Muzyka południa”
Soliści: Natalia Rubiś / Katarzyna Zielińska / Krystian Krzeszowiak / Jakub Milewski
Zespół Tango Attack
Podczas każdego Festiwalu chcemy Państwa czymś zaskoczyć. Mam nadzieję, że w tym roku przenosząc się w klimaty argentyńskiego tanga, włoskich pieśni neapolitańskich, czy piosenek inspirowanych „południem” tak też się stanie. Prosto ze słonecznej Sardynii przyleci do nas para wspaniałych śpiewaków: Natalia Rubiś (sopran) i Krystian Krzeszowiak (tenor). Natalię możemy podziwiać na wielu polskich scenach operowych, natomiast Krystian na swoim koncie ma już debiut w Royal Opera House w Londynie, Teatro La Fenice (Wenecja), czy w końcu mediolańskiej La Scali. Do tego składu dołączy dyrektor Festiwalu – Jakub Milewski, a także aktorka serialowa i filmowa z typowo południowym temperamentem – Katarzyna Zielińska. Solistom towarzyszyć będzie Zespół Tango Attack, który przygotował również wiele niespodzianek. Z Widzami spotkamy się dwukrotnie: o 16.30 w Lelisie, a o 19.30 w Ostrołęce.
Niedziela 3 września
- godz. 19.30 – Forty Bema w Ostrołęce
Nazwa wydarzenia: „Muzyka dla przyjaciół. Wiesław Ochman i jego goście” – gala finałowa Festiwalu
Soliści: Ewelina Szybilska / Renata Dobosz / Wonhyeok Choi / Łukasz Gaj / Jakub Milewski
Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Mieczysława Smydy
Wiesław Ochman – gospodarz wieczoru
Wiesław Ochman – jedno z największych nazwisk operowych na świecie. To wieczór z jego udziałem zakończy tegoroczną edycję Festiwalu. „Muzyka dla przyjaciół” – tak wymarzył sobie, aby nazwać ten wieczór. Jak powiedział będzie to muzyka od przyjaciół (Jego i Jego gości – wszystkich wykonawców) dla przyjaciół, czyli dla Państwa – wspaniałej ostrołęckiej Publiczności. Nie zabraknie opery, operetki, ale też niespodzianek. Maestro tego dnia nie tylko poprowadzi ten wieczór, ale również zaśpiewa! Koncert ten z pewnością będzie nie tylko gratką dla melomanów, ale też ciekawym punktem Festiwalu dla nowych wielbicieli tego gatunku. Międzynarodowa obsada solistyczna: Ewelina Szybilska (sopran) – najlepsza śpiewaczka operowa 2020 – nagroda przyznana w konkursie Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, Renata Dobosz (mezzosopran) – solistka Opery Śląskiej, Wonhyeok Choi (tenor) – gość prosto z Korei Południowej, Łukasz gaj (tenor) – solista największych polskich teatrów operowych i muzycznych, Jakub Milewski (baryton). Solistom towarzyszyć będzie Płocka Orkiestra Symfoniczna im. W. Lutosławskiego pod dyrekcją Mieczysława Smydy.