Dzieje się na Mazowszu

Radzymin 1920 – w obronie Odrodzonej

Plakat - Radzymin 1920 Autor: Mat. promocyjne
Nazwa Radzymin 1920 – w obronie Odrodzonej
Opis Wernisaż wystawy, zapowiadającej otwarcie oddziału Muzeum Niepodległości – Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie.

Data rozpoczęcia wydarzenia: 23 maja 2023 14:00

Data zakończenia wydarzenia: 7 czerwca 2023 18:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - Galeria Malarstwa Historycznego

W sierpniu 2023 r. zostanie otwarty oddział Muzeum Niepodległości – Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie. Zapowiedzią ekspozycji stałej w nowej instytucji jest wystawa „Radzymin 1920 – w obronie Odrodzonej”. Jej wernisaż odbędzie się 23 maja o godz. 14.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Na wystawie w Galerii Malarstwa Historycznego zaprezentowane zostaną obrazy współczesnych artystów związane z tematem Bitwy Warszawskiej 1920, z uwzględnieniem zagadnień dotyczących walk na linii frontu w okolicach Radzymina. Podtytuł „w obronie Odrodzonej” nawiązuje do burzliwych dziejów batalii o granice II RP. Na wystawie znajdą się między innymi wizerunki Józefa Piłsudskiego, generała Tadeusza Jordan Rozwadowskiego, Wincentego Witosa czy Ignacego Jana Paderewskiego. Zobaczymy także żołnierzy Wojska Polskiego w różnorakim umundurowaniu, jakim wtedy używano na froncie oraz miejsca pamięci związane z okolicami bitwy pod Radzyminem 1920.

Radzymin – miasto „Cudu nad Wisłą” – jest symbolicznym miejscem na mapie Mazowsza. Zaistniała potrzeba upamiętnienia bitwy stoczonej tam w dniach 13–15 sierpnia 1920 r., która zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uniemożliwiła rozpowszechnienie się komunizmu na Europę. Jest to wspólne przedsięwzięcie Samorządu Województwa Mazowieckiego i gminy Radzymin. Obiekty nowego oddziału Muzeum Niepodległości są zlokalizowane przy ul. Jana Pawła II, naprzeciwko zabytkowej nekropolii, gdzie znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy polskich poległych w walkach na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 roku.

Wystawa współorganizowana jest z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony