Dzieje się na Mazowszu

Książę Józef Poniatowski – w 210. rocznicę śmierci - wernisaż wystawy

Plakat promujący wystawę "Książę Józef Poniatowski" Autor: fot. arch. Muzeum Zbrojownia w Liwie
Nazwa Książę Józef Poniatowski – w 210. rocznicę śmierci - wernisaż wystawy
Opis ostatni blok całorocznej wystawy okolicznościowej o powstaniu styczniowym, który przybliży postać księcia Józefa Poniatowskiego

9 grudnia 2023 r. zostanie uroczyście otwarta wystawa ,,Książę Józef Poniatowski - w 210. rocznicę śmierci”.

Wernisaż zaplanowany jest na godzinę 11:00, a miejscem eksponowania wystawy są piwnice gotyckie Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie.

Wystawa jest ostatnim blokiem całorocznej wystawy okolicznościowej o powstaniu styczniowym, który przybliży nam postać księcia Józefa Poniatowskiego. Chcemy uczcić 230. rocznicę śmierci wybitnego ministra wojny oraz jedynego wśród Polaków marszałka Francji mianowanego przez Napoleona.

Na wystawie znalazły się takie eksponaty jak m.in. blisko 50 sztuk stworzonych na modłę francuską, barwnych czapek z pióropuszami, książki z XIX i XX w. dotyczące ks. Józefa Poniatowskiego i czasów napoleońskich, ponad 80 pocztówek dokumentujących życiorys ks. Józefa i wiele więcej.

W zbiorach Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie znajduje się obraz upamiętniający słynny odwrót armii Napoleona przez rzekę Berezynę. Przejmujący mróz, który pokonał Napoleona nie przeszkodził polskim i francuskim saperom w budowie mostu na Berezynie, dzięki czemu uratowały się resztki armii, a V korpus zdołał ocalić swe sztandary i artylerię. Równo 230 lat temu rzeka Elstera w czasie przegranej bitwy napoleońskiej pod Lipskiem porwała polskiego wodza Józefa Poniatowskiego.

Nasza wystawa przygotowana przez p. Artura Rogalskiego stanowi hołd, jaki chcemy złożyć wielkiemu księciu Józefowi Poniatowskiemu.

Kurator wystawy: Artur Rogalski

Szczególne podziękowania należą się kolekcjonerom współpracującym z Muzeum: Markowi Axentowiczowi, Dariuszowi Czerniakowskiemu, Jackowi Jaworskiemu, ks. Grzegorzowi Mierzejewskiemu, Mariannie i Maciejowi Prószyńskim, Sławomirowi Stępniowi, Tomaszowi Zawistowskiemu, Marcinowi Zdrojewskiemu. 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony