Dzieje się na Mazowszu

Festiwal Literacki Znaczenia

Logo w postaci otwartej księgi, z której wyrastają drzewa Autor: Logo Festiwalu Literackiego "Znaczenia"
Nazwa Festiwal Literacki "Znaczenia"
Opis „Znaczenia” to festiwal jednego dnia i jednej książki. Wydarzenia w ramach festiwalu odbywać się będą 11 września 2021 r. w przestrzeni Wołomina oraz 12 września 2021 r. w Warszawie. Obok laureata wśród gości festiwalu pojawią się m.in.: Justyna Sobolewska, Mira Marcinów, Julia Fiedorczuk, Jan Mencwel czy Filip Springer.
Edycja 1

Data rozpoczęcia wydarzenia: 11 września 2021 10:00

Data zakończenia wydarzenia: 12 września 2021 22:00

Lokalizacja wydarzenia: Wołomin, Warszawa

FESTIWAL LITERACKI "ZNACZENIA" 2021
1. Edycja
Patronat Burmistrz Miasta Wołomin Elżbiety Radwan

WOŁOMIN, 11 WRZEŚNIA


10.00 – 11.30 / tereny leśne wokół Wołomina
Zapisy: zgloszenia@znaczenia.pl,  decyduje kolejność zgłoszeń
Tajemnice owadów
– przyrodniczo-entomologiczna wycieczka rowerowa z Profesorem Tomaszem Mokrzyckim z Katedry Ochrony Lasu Instytutu Nauk Leśnych SGGW.
Ile jest owadów na Ziemi? To dobre pytanie. Szacuje się, że może ich być ponad 30 milionów.
W Polsce mamy tych stworzeń ponad 26 tys. gatunków. Jeżeli zastanowimy się przez chwilę, to dojdziemy do wniosku, że owadów w kraju jest więcej, niż pozostałych zwierząt, roślin i grzybów razem wziętych. Jedno nie ulega wątpliwości, poświęcamy im nieproporcjonalnie mało czasu. W trakcie naszej wycieczki odsłonimy niektóre tajemnice tych stworzeń.

12.00 – 13.00 / Miejski Dom Kultury
Małe podróże. Filmy animowane dla dzieci – pokaz zestawu krótkich animowanych filmów zagranicznych dla dzieci (5+). Czas projekcji 60 min, wszystkie filmy z polskim lektorem.
Zapraszamy na pokaz zestawu krótkich filmów na dzieci. Każdy z tych filmów jest inny, ale wszystkie łączy intrygujący styl wizualny i wykorzystanie różnorodnych technik animacji. Przede wszystkim opowiadają one o różnego rodzaju podróżach – od wycieczki do lasu, po poszukiwanie własnej tożsamości.

Dziewczynka i noc/ La petite fille et la nuit, reż. Madina Iskhakova, Francja 2015, 8 min
Animacja oddająca nastrój tradycyjnych legend i baśni. Pastereczka opiekuje się trzema bawołami. Pewnego dnia w szuwarach odnajduje kołyskę z małym chłopczykiem. Za każdym razem, gdy jej przybrany braciszek zasypia, budzi się piękny ptak. Świergot ptaszka podoba się samolubnej Pani Noc, przed którą w domach kryją się wszyscy mieszkańcy.

Chłopiec w skorupce/ Odd er et egg,  reż. Kristin Ulseth, Norwegia 2016, 12 min
Gdy inni wygłupiają się na przerwie, chorowity Odd jest coraz bardziej przybity z powodu tego, że wszyscy muszą obchodzić się z nim jak z jajkiem. Sytuacja się zmieni, gdy pozna nową koleżankę – równie odstającą od reszty, przebraną za wielką pszczołę, Gunn. Urocza historia o dorastaniu, konfrontacji z lękami i rezygnacji z uprzedzeń.

Hej Jelonku!/Hey Deer!  reż. Örs Bárczy, Węgry 2015, 7 min
Gramy  Jelonek lubi swoje codzienne rytuały – każdego dnia odśnieża okolice domku i po ciężkiej pracy siada w bujanym fotelu, popijając gorące kakao. Jak to się dzieje, że następnego dnia wszystko znów jest w nieładzie? Czy to lawina, śnieżyca? A może, gdy tylko Jelonek wystawi nos za próg własnego domku, czeka go nie lada odkrycie?

Mały ptaszek i gąsienica/ Der kleine Vogel und die Raupe, reż. Lena von Döhren, Swajcaria 2017,
4 min
To już trzecia część przygód małego ptaszka. Gdy bohater pielęgnuje gałązkę, pojawia się przesłodki szkodnik – mała gąsienica łasa na soczyste listki. Rywalizacji z rosnącym apetytem przygląda się rudy lis. Zabawna przygoda, w której niechęć zamienia się w przyjaźń, a pomoc przychodzi z najbardziej nieoczekiwanej strony.

Sabaku, reż. Marlies van der Wel, Holandia 2016, 3 min
Oj, Sabaku, kto cię zrozumie? Niełatwo być ptaszkiem, który ryczy jak zwierz! Zabawna, króciutka animacja – zwariowana, błyskawiczna, pełna slapstickowego humoru podróż dookoła świata i opowieść o przyjaźni, która może czaić się tuż za rogiem.

Bardzo mały lis/ The Teeny-weeny Fox, reż. Sylwia Szkiladz, Aline Quertain, Francja 2015, 8 min
Pewien bardzo mały lis spotyka w ogrodzie przeciętnych rozmiarów dziewczynkę, która hoduje bardzo duże kwiaty. I bardzo duże pluszowe misie? I gigantyczne wiaderko? Wszystko co zakopie, wyrasta jej przeogromne. To może jakby tak zakopała na chwilkę bardzo małego lisa, to by trochę urósł? Nic z tego – uparła się, żeby akurat on był malutki i na dodatek nie chce go puścić wolno. A to paskuda! Co teraz?

Lokator idealny/ Perfect Houseguest, reż. Ru Kuwahata, USA 2015, 2 min
Tu zamiecie, tu odkurzy, tu poprawi i to wszystko bez narzekań i wyrzutów – no po prostu lokator idealny. Pewien dom zostaje odwiedzony przez właśnie takiego, zaskakująco czystego, dbającego o porządek, ceniącego harmonię i higienę gościa. Kto by się spodziewał – wygląda na takiego, co z natury tylko brudzi.

Wielka przygoda małej linii/ La Grande Histoire d'un petit trait, reż. Antoine Robert, Francja 2016,
8 min
Pewnego razu chłopiec znajduje na ulicy małą czerwoną linię i chowa ją do kieszeni. Linia okazuje się żywa! Przygarnięta przez chłopca, dorasta razem z nim, przybierając przeróżne kształty i staje się jego przyjacielem w drodze przez życie.

13.15 – 14.30/Miejska Biblioteka Publiczna                                                                                                                                        

Dzika przyroda wokół nas – spotkanie dla dzieci (9+)z „Marcinem z lasu” – dziennikarzem, pisarzem, filmowcem i videoblogerem specjalizujący się w tematyce dzikiej przyrody.
Tematem spotkania będzie „dzika przyroda wokół nas”. Wszędzie gdzie jesteśmy otacza na świat dzikiej przyrody. Nie zawsze możemy go podziwiać, ponieważ dzikie zwierzęta boją się człowieka . Stosując ukryte kamery i inne sposoby filmowania można bez szkody podpatrywać ich fascynujące życie. Na spotkaniu zostaną pokazane
  najciekawsze ujęcia  i niezwykłe historie, które udało się uchwycić. 

14.30 – 16.00 / Miejska Biblioteka Publiczna                                                                                                                                        
Uroczyste otwarcie festiwalu z udziałem organizatorów.
Ucieczki Szymborskiej i Filipowicza – prelekcja Justyny Sobolewskiej.
O pejzażach wewnętrznych i zewnętrznych Kornela Filipowicza i Wisławy Szymborskiej, o pisaniu, łowieniu ryb i ucieczkach za miasto będzie mówić autorka opowieści biograficznej o Kornelu Filipowiczu pt. Miron, Ilia, Kornel.

16.00 – 16.30 / Miejska Biblioteka Publiczna      
Wernisaż wystawy Zbigniewa Rogalskiego –
kuratorka wystawy Marta Czyż.

16.00 – 17.00 / Przystanek W
Z odwagą zahaczać o uwagę
– spotkanie z autorkami debiutów poetyckich: Agatą Puwalską (haka!)
i Patrycją Sikorą (Instrukcja dla ludzi nie stąd). Kuratorka spotkania – Joanna Mueller.

17.00 – 18.30 / Mała Huta
Krajobrazy i inne widoki – debata z udziałem Julii Fiedorczuk, Miry Marcinów i Jana Mencwela. Kurator debaty – Maciej Jakubowiak.
Natura utraciła swoją niewinność. Lasy już nie milczą, ale dopytują nas o gospodarkę drzewną
i zawartość dwutlenku węgla w atmosferze. Łąki nie dają odpoczynku, ale proszą nas o ochronę. Jak w epoce katastrofy klimatycznej oglądamy krajobrazy? I czy widzimy w nich siebie?

18.45 – 19.30/ Miejski Dom Kultury
Kino rowerowe – Chłopak i rower /Boy and bicykle (reż. Ridley Scott, 1962, 27') oraz Koncert życzeń (reż. Krzysztof Kieślowski, 1967, 16’). Wstęp Michała Matuszewskiego.
Przyjdź i pedałuj razem z laureatem Festiwalu Jakubem Kornhauserem, żeby na rowerze wytworzyć prąd, który zasili projektor! W programie pierwszy film Ridley'a Scotta oraz wczesna etiuda Krzysztofa Kieślowskiego.

20.00 – 21.00 / Miejska Biblioteka Publiczna
Spotkanie z laureatem Jakubem Kornhauserem– wręczenie nagrody i statuetki przez Burmistrz Miasta Wołomin Elżbietę Radwan. Z laureatem rozmawiają: Urszula Zajączkowska, Zofia Król.

21.00 – 22.00 / Miejska Biblioteka Publiczna
Pożegnanie lata z Muzyką Końca Lata
– koncert zespołu Muzyka Końca Lata z muzyką z najnowszej płyty Prywatny Ciechocinek.Skład zespołu:Bartosz Chmielewski (gitara, wokal), Ola Bilińska (wokal, przeszkadzajki), Marcin Biernat (gitara), Piotr Majszyk (bas), Arkus (perkusja).
Mazowieccy neobigbitowcy zapraszają na koncert, podczas którego zaprezentują piosenki z nowej płyty. Piąty album Muzyki Końca Lata jest hymnem na cześć życia i zachętą do układania go po swojemu. Prywatny Ciechocinek to uniwersalna opowieść o człowieku, który w obliczu licznych kryzysów próbuje znaleźć w sobie siłę i odwagę do przerwania błędnego koła. Utwory choć brzmią lekko, musująco i słonecznie, korzeniami sięgają trudnych uczuć: bólu po rozstaniu, niemocy twórczej, napadów nerwicy, toksycznych relacji w pracy, samotności i wypalenia.

10.00–20.00 / Parking Miejskiej Biblioteki Publicznej
KIERMASZ KSIĄŻKI

WARSZAWA, 12 WRZEŚNIA


17.00 – 18.30 
Znaleźć rytm – eksperymentalna jazda przez miasto z Filipem Springerem i Jakubem Kornhauserem.
zapisy: kasa@mik.waw.pl, decyduje kolejność zgłoszeń
W książce "Premie górskie najwyższej kategorii" udała się Jakubowi Kornhauserowi rzecz arcytrudna - doświadczenie jazdy na rowerze zostało tu przełożone na język literatury. Przed dyskusją o tej książce warto więc wprowadzić się w rytm tej  rowerowej jazdy i sprawdzić jak doświadczamy przestrzeni i własnego ciała z perspektywy siodełka. Taka eksperymentalna jazda przez miasto stanowić będzie rozgrzewkę do rozmowy o możliwościach języka i literatury, które Kornhauser
w swojej książce sprawdza na wiele, zdumiewających sposobów. 

19.00 – 20.30 / Mazowiecki instytut Kultury
Premie górskie najwyższej kategorii– z Jakubem Kornhauserem, laureatem 1. edycji Festiwalu Literackiego Znaczenia, rozmawia Filip Springer.
Klub Książki Elektra       

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Nałkowskiej w Wołominie
Współorganizator: Gmina Wołomin, Partner główny: „Dwutygodnik”
Dyrektorka Artystyczna: Urszula Zajączkowska, Koordynatorka festiwalu / MIK: Elżbieta Szymańska, Koordynatorka festiwalu / MBP w Wołominie: Izabela Bochińska
Program: znaczenia.pl, mik.waw.pl, biblioteka.wolomin.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony