Dzieje się na Mazowszu

Etnodizajn po kurpiowsku

Plakat - Etnodizajn po kurpiowsku Autor: Mat. promocyjne
Nazwa Etnodizajn po kurpiowsku
Opis Twórcze spotkania w pracowni etnodizajnu

Data rozpoczęcia wydarzenia: 2 lipca 2023 11:00

Data zakończenia wydarzenia: 27 sierpnia 2023 15:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przy placu gen. J. Bema 8

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na cykl spotkań „Etnodizajn po kurpiowsku”.

W okresie wakacyjnym muzealnicy proponują twórcze spotkania w pracowni etnodizajnu, na których wraz z gośćmi wykonają rożne cudeńka – przedmioty dekoracyjne i przeznaczone do codziennego użytku. Własnoręcznie wykonane, inspirowane wzorami zaczerpniętymi z bogatej kultury kurpiowskiej stanowić będą niepowtarzalną pamiątkę z wizyty w Muzeum.

Plan spotkań:

2 lipca – Firanecka do okienecka

Goście muzealni wykonają z białego papieru firanki w okna i taśmy do półek. Elementy te zdobiły niegdyś wnętrze izby kurpiowskiej, również dziś z powodzeniem mogą posłużyć do dekoracji współczesnych domów i mieszkań.

16 lipca – Szycie konika u muzealnika

Na to spotkanie w szczególności zapraszamy dzieci i rodziców. Za pomocą igły, nitki i kawałka materiału wyczarujemy szmacianego konika, zabawkę dla dzieci, którą kiedyś można było spotkać na kurpiowskiej wsi.

30 lipca – Malwy u płotu

Uczestnicy uwiją ozdobne kwiaty z kolorowej bibuły, nawiązujące swoją formą do tradycyjnych dekoracji zdobiących chatę kurpiowską. Tym razem w roli głównej – malwa, kwiat który dawniej był nieodłącznym elementem polskiej wsi.

13 sierpnia – Etno torby

Uczestnicy spotkania stworzą etno cudeńka z klasycznej bawełnianej torby. Prosta zostanie torba przy pomocy szablonu udekorowana tradycyjną wycinanką kurpiowską. Będzie to wspaniała ozdoba codziennych zakupów.

27 sierpnia – Kurpiowskie kierce skradną Twoje serce

Podczas zajęć nasi goście poznają historię papierowego kierca oraz własnoręcznie go wykonają. Będzie to niepowtarzalna ozdoba oraz atrakcyjna pamiątka z wizyty w muzeum.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem tel. 29 764 54 43 wew. 43. 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony