Aktualności - współpraca zagraniczna

Zrównoważony rozwój zielonej Europy

Zielona kula ziemska na mchu.

Marszałek Adam Struzik uczestniczył w posiedzeniu Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE). Wziął również udział w konferencji poświęconej nowym sposobom uczynienia europejskich miast i regionów zrównoważonymi, sprawiedliwymi i zamożnymi w kontekście dążeń do neutralności klimatycznej.

Komisja ENVE jest częścią Europejskiego Komitetu Regionów. Odgrywa kluczową rolę w realizacji i wdrożeniu założeń Europejskiego Zielonego Ładu, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej, umożliwiając tym samym przejście na bardziej ekologiczną gospodarkę oraz przygotowując UE do radzenia sobie ze skutkami zmiany klimatu. Na ostatnim posiedzeniu Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii, które odbyło się w dniach 26–27 września br. w finlandzkim Espoo omówiono szereg zagadnień związanych z uzyskaniem nowoczesnego, konkurencyjnego i oszczędzającego zasoby systemu.

Przyszłość polityki klimatycznej Unii Europejskiej

Podczas posiedzenia komisji ENVE dyskutowano o przyszłości polityki klimatycznej UE. Wskazano na potrzebę dostosowania celów związanych z łagodzeniem zmian klimatu do realnych możliwości przystosowania się do tychże zmian. Zwrócono uwagę na  konieczność wypracowania spójnej, ambitnej i sprzyjającej społecznemu włączeniu polityki klimatycznej, która uwzględnia zarówno globalne, jak i lokalne wyzwania.

Neutralność klimatyczna dla społecznego i gospodarczego dobrostanu

Podkreślono także znaczenie dostosowań priorytetów politycznych, gospodarczych i finansowych, niezbędnych do skutecznego reagowania na powstający kryzys klimatyczny. Zaznaczono także, że neutralność klimatyczna jest kluczowa nie tylko dla ochrony środowiska, ale również dla przyszłości europejskiego przemysłu, konkurencyjności oraz dobrostanu społeczeństw. Brak konsekwentnych działań w zakresie łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do nich może prowadzić do poważnych strat finansowych.

Zielona transformacja w praktyce

Możliwości i potrzeby zielonej transformacji były jednym z kluczowych tematów. Szczególną uwagę poświęcono wzmacnianiu innowacji ekosystemów ukierunkowanych na konkretne obszary w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Będzie to fundamentem pod dalsze rozmowy, koncentrujące się na analizie zagrożeń środowiskowych i klimatycznych, przed którymi stoi Europa. Przedyskutowano również temat nowoczesnych rozwiązań mogących wspomóc miasta oraz regiony w przyspieszeniu transformacji ekologicznej.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony