Aktualności - współpraca zagraniczna
Współpraca na rynku afrykańskim
Marszałek Adam Struzik uczestniczył w 2. edycji Forum Biznesu dotyczącego współpracy na rynku afrykańskim.
Gośćmi forum była delegacja Parlamentu Demokratycznej Republiki Konga, w tym przewodniczącego parlamentu, marszałka senatu Modeste Bahti, gubernatorów kongijskich prowincji: Mongala, Nord Ubangi, Sud Ubangi oraz Sankuru, a także reprezentację Narodowej Agencji Promocji ANAPI. Przybyli ten przedstawiciele kongijskich firm prywatnych i instytucji rządowych.
– Jako centralny, najbogatszy i najszybciej rozwijający się region w Polsce Mazowsze wpisuje się w ideę budowania transnarodowych sieci biznesowych. Jesteśmy żywo zainteresowani tego typu kontaktami – powiedział marszałek Adam Struzik.
Mazowsze jest największym, a pod względem wkładu w produkt krajowy brutto – najbogatszym województwem w Polsce (22,7% udziału w krajowym PKB). Geograficzne położenie regionu, zdolności gospodarcze i wysokie wskaźniki rozwoju przydają temu miejscu nieocenionych wartości korzystnych dla budowania gospodarczego rynku w szerokim formacie – konsumenckim i produkcyjnym, nie tylko w skali kraju, ale również w wymiarze środkowo-europejskim.
Dotychczasowa współpraca zagraniczna Mazowsza
Samorząd Województwa Mazowieckiego angażuje się w zagraniczne działania międzyregionalne na poziomie władz prowincji. Województwo mazowieckie prowadzi współpracę międzynarodową z wybranymi regionami krajów Unii Europejskiej, Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji.
Rozwój kontaktów partnerskich jest konsekwencją możliwości i potrzeb rozwojowych społeczności Mazowsza. Takie relacje służą przede wszystkim wzajemnej, korzystnej współpracy gospodarczej, a także wymianie informacji i doświadczeń w handlu, edukacji, kulturze, sporcie i turystyce, polityce społecznej czy działaniach środowiskowych.
Województwo mazowieckie ma aktualnie podpisanych 18 porozumień i listów intencyjnych o takiej współpracy.
Ze swej strony, Mazowsze – jako centralny, najbogatszy i najszybciej rozwijający się region w Polsce, ma atuty, które dobrze wpisują się w ideę budowania transnarodowych sieci biznesowych i systemowych – infrastrukturalnych. W tym zakresie istotne jest:
- centralne położenie regionu (również w kategoriach Europy Środkowej i Wschodniej);
- korzystne i wspierane przez władze samorządowe oferty inwestycyjne;
- szerokie zasoby instytucjonalne, technologiczne i naukowo-badawcze;
- wysoki poziom wykształcenia kadr;
- Warszawa jako stolica Polski – centrum finansowe i zasadniczy ośrodek zagranicznych inwestycji w Polsce.
Mazowsze sprzyja inwestycjom
Na polu inwestycyjnym – oprócz dogodnych, przygotowanych do zasiedlenia terenów inwestycyjnych – Mazowsze to mocne zaplecze naukowo-badawcze (dominujące w kraju nakłady na sektor badań i rozwoju), a największa w kraju liczba uczelni wyższych (w tym także ośrodków kształcenia zawodowego), daje szansę na rozwinięcie najbardziej wymagających dziedzin usług i produkcji. Dlatego inwestorzy, którzy są zainteresowani osadzeniem swojej działalności na Mazowszu, mogą uzyskać potrzebne im wsparcie.