Aktualności - współpraca zagraniczna
Wizyta ambasadora Turcji
Marszałek Adam Struzik spotkał się z Ambasadorem Republiki Turcji Raufem Alpem Denktaşem.
Mazowsze. Perła Polski
Marszałek Adam Struzik zaprezentował potencjał gospodarczy województwa, jako regionu wytwarzającego największą część polskiego PKB. Podkreślał walory Mazowsza, jako regionu stołecznego. Wyraził także zainteresowanie nawiązaniem współpracy z tureckim regionem o podobnym potencjale.
– Ważne są nie tylko relacje na poziomie centralnym, ale należy zadbać także o bezpośrednie kontakty wspólnot regionalnych – wskazał marszałek.
Kultura turecka w mazowieckich instytucjach
Ambasador Rauf Alp Denktaş podziękował za zorganizowanie dwóch wystaw związanych z kulturą turecką. Są to ekspozycje pt. „Piękno i prestiż: Polska i dywany osmańskie” (Muzeum Romantyzmu w Opinogórze) oraz „Orient w polskim zwierciadle – Wpływy tureckie na kulturę sarmacką” – wystawę do końca stycznia można zobaczyć w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
– Mam głęboką nadzieję, że uda mi się odwiedzić ciechanowskie muzeum. Obie wystawy są wyjątkowo symboliczne i pokazują wielowiekowe związki Turcji z Polską – zauważył ambasador.
Współpraca na wielu płaszczyznach
Na zakończenie spotkania ambasador wyraził swoją wdzięczność Narodowi Polskiemu za pomoc finansową i rzeczową dla ofiar trzęsienia ziemi, do którego doszło w Turcji prawie rok temu. Ambasador podkreślił zwłaszcza rolę polskich ratowników, którzy pomogli niwelować skutki katastrofy i ocalili wiele istnień ludzkich.
Dużo mówiono również o potencjale biznesowym, który może być kolejną płaszczyzną do współpracy międzyregionalnej. Tureccy przedsiębiorcy wysoce sobie cenią warunki, jakie daje centralne położenie Mazowsza. Umożliwia ono intensywny rozwój i ekspansję na rynku Unii Europejskiej. Już teraz tureckie firmy są obecne w Polsce i odpowiadają m.in. za budowę II linii warszawskiego metra czy też wielu mazowieckich dróg.
Turcja to kraj położony na dwóch kontynentach: w Azji i Europie. Jej dziedzictwo stanowi niezwykłe świadectwo przeplatania się kultury europejskiej i bliskowschodniej. Wizyta jest tym bardziej wyjątkowa, gdyż w 2023 roku Turcja świętowała 100-lecie utworzenia republiki. Warto nadmienić, że to właśnie Polska, jako pierwsze państwo europejskie uznała nowe państwo tureckie. Ponadto minęła także setna rocznica zawarcia Traktatu Przyjaźni między Polską a Turcją, który został podpisany 23 lipca 1923 roku.