Aktualności - współpraca zagraniczna
Spotkanie z Kongresem Polonii Amerykańskiej
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik spotkał się z przedstawicielami Kongresu Polonii Amerykańskiej. Dyskutowano m.in. o zacieśnieniu współpracy bilateralnej województwa mazowieckiego i stanu Nevada.
W skład delegacji amerykańskiej weszli m.in.: Konsul Honorowy RP w Las Vegas John Petkus, dyrektor ds. Handlu Międzynarodowego w Biurze Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego prof. Paweł Pietrasieński, przedstawiciel Uniwersytetu Nevady w Reno, a także reprezentanci władz lokalnych ze stanów Nevada i Illinois oraz przedstawiciele Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Delegacja złożyła wizytę w Urzędzie Marszałkowskim przy okazji swojego udziału w odbywającym się w Warszawie w dniach 3–6 września br. Światowym Kongresie „Kraj – Emigracja”, objętym Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Marszałek Adam Struzik przedstawił gościom strukturę samorządu oraz jego kompetencje, a także potencjał gospodarczy i kulturalny województwa mazowieckiego. Wspomniał o aktualnych problemach, w tym o kryzysie na rynku paliwowym oraz trudnej sytuacji uchodźców z Ukrainy. Pokreślił przy tym, że od końca lutego br. Mazowsze przyjęło około 600 tys. uchodźców z Ukrainy, z czego 96% to kobiety i dzieci. Wskazał na wyzwania, jakie stoją przed województwem, by zapewnić im niezbędne świadczenia socjalne, zdrowotne oraz edukacyjne.
O możliwościach współpracy
Główne dyskusje podjęte na spotkaniu toczyły się wokół zacieśnienia współpracy bilateralnej, której doskonałe fundamenty stanowią m.in. wieloletnia współpraca SGH i Uniwersytetu Nevady w Reno czy podpisany w 2018 r. List Intencyjny pomiędzy województwem mazowieckim i Stanem Nevada. Zawierane w jego ramach coroczne Umowy Partnerskie pozwalają nagradzać najlepsze mazowieckie startupy udziałem w programie „Nevada-Mazovia Acceleration Bridge”, który stanowi niepowtarzalną okazję do czerpania z amerykańskich doświadczeń, pozyskiwania wiedzy w zakresie najnowszych technologii oraz nawiązywania kontaktów biznesowych na amerykańskim rynku.
Jako przykład dobrej kooperacji wspomniano też Konkurs GOSPOSTRATEG. W ramach trzeciej jego edycji konsorcjum, w składzie: województwo mazowieckie, SGH i GPW S.A, realizuje projekt „Mazowsze akceleratorem globalnych przedsiębiorstw”, do którego zaproszony został m.in. stan Nevada.
Marszałek mocno zaakcentował przy tym otwartość województwa mazowieckiego na inwestycje zagraniczne, a szczególnie te ze strony Polonii Amerykańskiej.
Strony rozmawiały również o ewentualnej wizycie PZLPiT „Mazowsze” w Stanach Zjednoczonych. Konsul Honorowy RP w Las Vegas John Petkus zauważył, że podczas wcześniejszych występów w USA „Mazowsze” gościło głównie we wschodnich stanach, natomiast również na Zachodnim Wybrzeżu ich występ z pewnością cieszyłby się dużą popularnością, ponieważ tam także zamieszkuje liczna Polonia. Konsul dodał, że z uwagi na naszą wielowymiarową pomoc Ukrainie od czasu rozpoczęcia wojny, Polska jest obecnie postrzegana przez Amerykanów bardzo pozytywnie. Zważywszy na stronę logistyczną tak dużego przedsięwzięcia zaproponował przyjazd zespołu w okrojonym składzie.
Marszałek Struzik z entuzjazmem odniósł się do tego pomysłu. „Zespół Mazowsze jest jednym z naszych ambasadorów kultury” – zauważył z dumą. Podkreślił jednak, że „swój prawdziwy przekaz i wyraz ma wtedy, kiedy występuje w całości”. Zaoferował wszelką pomoc przy organizacji tournée PZLPiT „Mazowsze” po Stanach Zjednoczonych, prosząc jednocześnie amerykańskich partnerów o wsparcie impresaryjne.
Prof. Paweł Pietrasieński ponowił zaproszenie do złożenia wizyty delegacji oficjalnej województwa mazowieckiego w Nevadzie.