Aktualności - współpraca zagraniczna

Spotkanie z Ambasadorem Izraela w Polsce

Po jednej stronie stołu obrad siedzi marszałek oraz dwóch przedstawicieli urzędu, a po drugiej - ambasador Izraela, szefowa misji gospodarczej oraz tłumacz Autor: fot. arch. UMWM

Marszałek Adam Struzik spotkał się z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Izraela w Polsce, Yacovem Livne. Szefowi izraelskiej placówki towarzyszyła Ann Sarah Madi, szefowa Misji Handlowo-Gospodarczej Ambasady.

Spotkanie było pierwszym wydarzeniem tej rangi z udziałem strony izraelskiej. Poświęcono je omówieniu możliwości współpracy z województwem mazowieckim.

Szerokie możliwości współpracy

Jako priorytetowe działania wskazano współpracę na polu przedsiębiorczości, nauk, technologii i innowacji oraz kultury. Jednocześnie podkreślono wagę i potrzebę pielęgnowania dwustronnych relacji nie tylko w wymiarze politycznym, ale i pomiędzy narodami Polski i Izraela, w kontekście podzielanych doświadczeń historycznych. Strona izraelska z uznaniem odniosła się do starań samorządu województwa o zachowanie miejsc pamięci historycznej, w szczególności Muzeum Getta Warszawskiego i Obozu zagłady w Treblince.

Inwestycje gospodarcze

Strona izraelska zainteresowana jest uruchomieniem szerszych inwestycji gospodarczych w Polsce. Pod tym względem, duże szanse upatruje się w rozwijaniu współpracy na polu rozwoju najnowszych technologii, ekonomicznym i naukowo-badawczym. Na bazie zdobytych doświadczeń, strona izraelska mogłaby służyć wiedzą i pomocą w zakresie cyberbezpieczeństwa, wysoko zaawansowanych technologii, innowacji w medycynie i najnowszych (cyfrowych) rozwiązań w rolnictwie, technologii zarządzania zasobami wody czy produkcji energii.

Mazowsze dobrym miejscem na inwestycje

Marszałek Adam Struzik wskazał atuty przemawiające za atrakcyjnością regionu pod względem inwestycyjnym i gospodarczym. Dużą rolę odgrywa wysoki poziom PKB regionu (22,9% w skali województw), znacząca liczba firm (ponad 850 tys.), najwyższy w skali kraju poziom nakładów na badania i rozwój oraz wysoki poziom szkolnictwa, co wynika m.in. z obecności wiodących jednostek szkolnictwa wyższego na Mazowszu.

Marszałek Województwa wskazał także sukcesy rodzimych naukowców odnoszone w skali światowej, szczególnie na polu medycyny (w zakresie terapii genowych w leczeniu chorób neurologicznych, w tym mózgowych), co mogłoby stanowić jeden z pierwszych punktów współpracy ze stroną izraelską.

Podkreślił, że dobre uwarunkowania gospodarcze i zdolności na polu naukowym i badawczym przemawiają za  nawiązaniem relacji z ośrodkami tego typu w Izraelu. W tym zakresie, jesteśmy zainteresowani współdziałaniem we wszystkich obszarach wskazanych przez partnerów. W obecnej sytuacji na rynku energetycznym, jeszcze bardziej rośnie potrzeba współdziałania na polu rozwijania najnowszych technologii służących  produkcji energii.

Jednocześnie wskazał na bogatą ofertę terenów inwestycyjnych dostępnych na Mazowszu, w ramach których możliwa byłaby realizacja współpracy gospodarczej z partnerami izraelskimi w Polsce bądź samodzielnych izraelskich inwestycji. Biorąc pod uwagę rolę samorządu we wspieraniu rozwoju młodych firm, zaproponował również współpracę z ośrodkami gospodarczymi i naukowymi w zakresie akceleracji mazowieckich startupów.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony