Aktualności - współpraca zagraniczna
Przyszłość europejskiego sektora chemicznego
Marszałek Adam Struzik otworzył debatę na temat przyszłości europejskiego sektora chemicznego w siedzibie Parlamentu Europejskiego. Mazowsze było współorganizatorem wydarzenia we współpracy z Europejską Siecią Regionów Chemicznych (ECRN).
Wydarzenie odbyło się w ważnym i unikatowym momencie konstytuowania się nowego kolegium komisarzy Komisji Europejskiej oraz w świetle rozpoczynającej się w styczniu 2025 roku Polskiej Prezydencji Radzie Unii Europejskiej.
Debata była także okazją do uczczenia 20. jubileuszu powstania Europejskiej Sieci Regionów Chemicznych (ECRN), a także przedstawienia oficjalnego „Stanowiska ECRN w sprawie przyszłości przemysłu chemicznego Unii Europejskiej”. Dokument został wypracowany przez 12 regionów członkowskich ECRN, w tym województwo mazowieckie, w ścisłej kooperacji z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego.
– Stanowisko zawiera szereg postulatów i omawia kluczowe obszary wymagające natychmiastowej uwagi i długoterminowych działań ze strony Unii Europejskiej w celu zapewnienia konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu, gotowego na sprostanie ambitnym celem UE, w szczególności osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. – zaznaczył marszałek Adam Struzik.
W stanowisku podkreślono znaczenie władz regionalnych dla wspierania innowacji w sektorze chemicznym, który jest fundamentem dla wielu gałęzi gospodarki.
– Nasz głos – głos regionów jest niezwykle ważny i musi być wyraźnie słyszany na forum europejskim, ponieważ 70 proc. unijnego prawodawstwa jest wdrażane właśnie na szczeblu lokalnym i regionalnym. Jesteśmy odpowiedzialni za kierowanie działaniami zarówno na etapie planowania strategicznego, jak i na etapie ich realizacji. Najlepiej też rozumiemy potrzeby naszych mieszkańców i przedsiębiorców – mówił marszałek Adam Struzik. – Wykorzystując mocne atrybuty regionów i zacieśniając współpracę międzyregionalną, możemy wspierać europejski przemysł chemiczny i szeroko pojętą gospodarkę.
Europejska Sieć Regionów Chemicznych
Historia obecności Mazowsza w sieci sięga roku 2004 r., kiedy to na zaproszenie niemieckiego regionu Saksonii Anhalt, województwo mazowieckie przystąpiło do projektu INTERREG – dało on początek istnieniu ECRN. Ideą członkostwa w sieci było wspieranie współpracy i wymiana dobrych praktyk pomiędzy grupą regionów europejskich, w których przemysł chemiczny odgrywa ważną rolę, oferując nowe możliwości uczestnictwa w ciekawych inicjatywach i projektach finansowanych ze środków europejskich.
Mazowsze jako Europejski Region Przedsiębiorczości
Wysiłki na rzecz wspierania mazowieckich przedsiębiorców przez władze województwa mazowieckiego, także tych z sektora chemicznego, docenił w tym roku Europejski Komitet Regionów, przyznając Mazowszu tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości.
– Wygrana w tym prestiżowym konkursie – i budowanie przez Mazowsze pozycji regionalnego lidera innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej – daje silny mandat do promocji interesów podmiotów gospodarczych, także poprzez uczestnictwo w międzynarodowych platformach współpracy jaką jest ECRN – podkreślił marszałek Adam Struzik.