Aktualności - współpraca zagraniczna

O ekologii i potrzebie spójności w UE

Marszałek siedzi na auli, na której odbywają się obrady komisji Coter Autor: fot. arch. UMWM

Marszałek Adam Struzik uczestniczył w konferencji „Sprawiedliwa transformacja w regionach o dużym zużyciu węgla i energii – nikogo nie zostawiamy w tyle”. Wziął też udział w 16. posiedzeniu komisji COTER.

Konferencja została zorganizowana przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z czeską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.

Dobre praktyki transformacji

Zaprezentowano kilka najlepszych przykładów z Republiki Czeskiej, jak przejść na gospodarkę ekologiczną, by zrealizować ambitne cele klimatyczne Unii Europejskiej.

Unia Europejska przez cały czas dąży do neutralności klimatycznej do 2050 r. Kryzys energetyczny spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę jeszcze bardziej utrudnił pełne przekształcenie gospodarek na niskoemisyjne. Uwydatnił zarazem potrzebę udzielenia silnego wsparcia i pomocy w transformacji regionom i miastom, które są bardziej uzależnione od węgla i energochłonnych gałęzi przemysłu.

Pomoże specjalny fundusz

Fundusz Just Transition (JTF) o wartości 19,2 mld euro jest częścią mechanizmu Just Transition oraz funduszy polityki spójności, które przewidują uruchomienie dziesiątek miliardów euro inwestycji publicznych i prywatnych, koncentrując się na tych regionach, które staną przed największymi wyzwaniami związanymi z przejściem na gospodarkę ekologiczną.

Posiedzenie komisji COTER

Marszałek Adam Struzik uczestniczył również w 16. posiedzeniu Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER). Było to ostatnie posiedzenie tej Komisji, przypadające na rok 2022. Spotkanie posłużyło nakreśleniu celów politycznych COTER na przyszły rok. Do najważniejszym należą prace nad opinią dotyczącą przekrojowej zasady „Nie szkodzić spójności”. Celem tej zasady jest zadbanie o to, by wszystkie odpowiednie strategie polityczne UE przyczyniały się do osiągnięcia celów i zasad spójności.

Kolejną ważną inicjatywą własną Komisji COTER na nadchodzący rok jest opinia dotycząca śródokresowego przeglądu Wieloletnich Ram Finansowych w ujęciu lokalnym i regionalnym. Wkład  Komitetu Regionów w śródokresowy przegląd WRF jest związany ze wszystkimi priorytetami politycznym Unii Europejskiej i instrumentami ich finansowania, ponieważ są one wdrażane na szczeblu regionalnym i lokalnym.

Europejskie władze regionalne są odpowiedzialne za wdrażanie 70% prawodawstwa UE i 90% europejskich działań na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu, a także za koordynację 50% inwestycji publicznych i 30% wydatków publicznych.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony