Aktualności - współpraca zagraniczna

O demokracji w Komitecie Regionów

Adam Struzik podczas konferencji na Europejskim Komitecie Regionów Autor: fot. arch. UMWM

Z badań przeprowadzonych w Unii Europejskiej wynika, że 70% obywateli chce mieć udział w kształtowaniu przyszłości Europy.

W konferencji i warsztatach poświęconych demokracji partycypacyjnej w Europejskim Komitecie Regionów wziął udział m.in. marszałek Adam Struzik, który podzielił się dobrymi praktykami z Mazowsza.  Kształtujemy społeczeństwo obywatelskie w regionie poprzez tworzenie sprzyjających warunków do działalności lokalnej. Wspieramy aktywność Mazowszan poprzez m.in. Budżet Obywatelski Mazowsza. Umacniamy w mieszkańcach poczucie odpowiedzialności za siebie, swoje otoczenie, wspólnotę lokalną oraz jej tradycje, promujemy postawy obywatelskie i prospołeczne. Pozwala to na wzmocnienie pozycji organizacji pozarządowych i zapewnienie im równych szans z innymi podmiotami w realizacji zadań publicznych.

Podkreślił, że Samorząd Województwa Mazowieckiego zapewnia odpowiednie środki na realizację tych zadań.

– Tylko na 2023 r. na współpracę z organizacjami pozarządowymi przeznaczyliśmy ponad 82 mln zł zaznaczył marszałek.

Mówił także o zaangażowaniu młodzieży.

– Młodzi wybierają swoich przedstawicieli w wyborach bezpośrednich do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Ponadto uruchomiliśmy program „Mazowsze dla Młodzieży”, by wspierać finansowo działania młodzieżowych rad gmin i powiatów z terenu województwa mazowieckiego i dzielnic m.st. Warszawy podsumował marszałek Adam Struzik.

Głos obywateli

W konferencji uczestniczyło około 170 osób. Otworzyła ona nowy rozdział demokracji partycypacyjnej na rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Z badań przeprowadzonych w Unii Europejskiej wynika, że 53% obywateli uważa, iż ich głos się nie liczy. Natomiast 70% osób chce mieć swoje zdanie i kształtować politykę w latach pomiędzy wyborami. Widać wyraźnie, że Europejczycy chcą być wysłuchani i włączać się w kształtowanie polityki UE. Duże procesy transformacji, takie jak te wynikające z Zielonego Ładu, mogą odnieść sukces dzięki zaangażowaniu zdecydowanej większości obywateli. Skupiono się na tym, co jest potrzebne do zapoczątkowania nowego rozdziału na rzecz demokracji w UE.

Wzmocnienie demokracji

Unijna komisarz do spraw demokracji i demografii Dubravka Šuica powiedziała, że demokracja to nie tylko akt głosowania, ale też to, co dzieje się między wyborami. Aktualnie już 80% decyzji Komisji Europejskiej pochodzi od poszczególnych partycypacji. Zaapelowała o wzmocnienie demokracji tradycyjnej w poszczególnych krajach poprzez konsultacje publiczne. Chodzi o głos zwykłych obywateli. Demokracja funkcjonuje w UE, ale nie jest dana raz na zawsze i dlatego należy ją utrwalać.

Platforma dobrych praktyk

Udział w głosowaniach jest częścią demokracji, ale ważne jest też zdanie obywateli. Dlatego należy utworzyć platformę dobrych praktyk, na której będzie wymiana informacji. Uczestnicy spotkania podkreślili także znaczenie organizowania letnich szkół dla młodzieży, na których prowadzone będą rozmowy o wartościach unijnych, nauka języków obcych, czy szkolenia dotyczące udziału w życiu publicznym.

 – Demokracja to nieskończony eksperyment – mówiono w dyskusji.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony