Aktualności - współpraca zagraniczna

Mazowsze na Europejskim Tygodniu Regionów i Miast

Autor: fot. Nina Małachowska

Jak regiony europejskie radzą sobie z zatrzymaniem najlepszych talentów na regionalnym rynku pracy? Jak zwiększają swoją konkurencyjność? Mazowsze ma tu się czym pochwalić!

Ponad 100 uczestników wzięło udział w konferencji „Wzmacnianie społeczności lokalnych i regionalnych poprzez przyciąganie inwestycji i talentów na rzecz zrównoważonego wzrostu i spójności”. Spotkanie odbyło się w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Województwo mazowieckie reprezentował marszałek Adam Struzik, stały członek Europejskiego Komitetu Reginów. Podczas posiedzenia opowiedział o tym, jak województwo mazowieckie radzi sobie ze sprostaniem współczesnym wyzwaniom i jak inwestuje w rozwijanie innowacyjnych technik dronowych na Mazowszu.

– Rynek  dronowy jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki, w ujęciu globalnym jego wartość w 2022 r. wyniosła 28 mld euro i do 2030 r. ma wzrosnąć do niebagatelnej kwoty 541 mld euro, co stanowi przyrost o 38,6% rocznie – zauważył marszałek.

Drony niezastąpionym narzędziem w wielu sytuacjach

Rozwój technologii dronowych może rozwiązać wiele trudności i wyzwań stojących przez władzami lokalnymi i regionalnymi. Szczególnie istotny potencjał dronów  obserwuje się w walce z kryzysem klimatycznym, np. poprzez wykorzystanie ich do świadczenia usług transportu towarowego i pocztowego (zmniejszenie zagęszczenia ruchu drogowego oraz poziomu emisji spalin), a także w leśnictwie i rolnictwie – wspieranie rolnictwa precyzyjnego, a co za tym idzie zmniejszenie zużycia pestycydów. Technologie bezzałogowe są nieocenione w sytuacjach kryzysowych oraz w monitorowaniu infrastruktury drogowej, kolejowej i sieci energetycznych. Roje dronów mają swoje zastosowanie w zwalczaniu i monitorowaniu katastrof naturalnych, takich jak pożary i powodzie. 

Mazowsze inwestuje w nowe technologie

Województwo mazowieckie podjęło współpracę z Politechniką Warszawską – najlepszą spośród polskich uczelni technicznych. Jej efektem było powstanie Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych OBLot. Ośrodek powstał kosztem około 10 mln euro, przy czym około 70% tej kwoty stanowiło dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, dla którego źródłem środków jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych został zlokalizowany w miejscowości Przasnysz, 100 km od Warszawy i obejmuje obszar 105 hektarów powierzchni. W jego skład wchodzą dwa kompleksy laboratoriów, pasy startowe i obszar do testów. Jeden kompleks laboratoryjny jest poświęcony systemom bezzałogowym, drugi systemom załogowym.

W pracach ośrodka duży nacisk jest kładziony na komercjalizację wyników prac oraz tworzenie bazujących na nich startupów. Prowadzone są badania komercyjne dla firm oraz usługi badawcze dla innych uczelni i ośrodków badawczych. Oprócz dużych koncernów jak Leonardo, Lockheed Martin czy Boeing, największą wagę przykłada się do współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami zarówno z Polski, jak i Unii Europejskiej.

 – Województwo mazowieckie jest prekursorem zmian i liderem innowacji, a rynek dronów jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących segmentów przemysłowych. Mamy ambicje, żeby nowopowstały Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych w Przasnyszu stał się ważnym ośrodkiem badawczym na skalę europejską, dlatego w najbliższych latach planowane są kolejne inwestycje, tak aby drony i technologie statków bezzałogowych stały się specjalnością Mazowsza – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Konferencja „Wzmacnianie społeczności lokalnych i regionalnych poprzez przyciąganie inwestycji i talentów na rzecz zrównoważonego wzrostu i spójności” była oficjalnym wydarzeniem 22. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Aby móc otrzymać ten status, musiała przejść postepowanie konkursowe prowadzone przez DG REGIO Komisji Europejskiej. Wydarzenie było efektem współpracy czterech regionów – Mazowsza, Saksonii-Anhalt, Walencji oraz Doliny Loary.

 

 

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony