Aktualności - współpraca zagraniczna
Marszałek z wizytą na Litwie
Spotkanie z Merem Rejonu Solecznickiego Zdzisławem Palewiczem rozpoczęło dwudniową wizytę marszałka Adama Struzika na Litwie.
Rejon solecznicki jest położony w południowo-wschodniej części Litwy w okręgu wileńskim. Ośrodkiem administracyjnym jest odległe od Wilna o 44 km miasto Soleczniki. Blisko 80 proc. ludności stanowią Polacy.
W rejonie znajduje się wiele cennych zabytków architektury, jak m.in. dwór w Jaszunach , niegdyś historyczna rodowa siedziba Radziwiłłów, a od 1811 r. własność rodziny Balińskich. Dziś w odrestaurowanym pałacu mieści się centrum turystyczne oraz interaktywne muzeum, poświęcone byłym właścicielom dworu i zasłużonym dla Jaszun rodzinom— Balińskich i Śniadeckich. Zwiedził je marszałek Adam Struzik. Spotkał się również z młodzieżą z polskich szkół – Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach oraz Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego w Nowej Wilejce. Złożył także wieniec na grobie Serca i Matki Józefa Piłsudskiego na Rossie – najstarszej wileńskiej nekropolii.
Współpraca z litewskim partnerem
O współdziałaniu na rzecz Polaków mieszkających na Litwie oraz toczącej się wojnie w Ukrainie marszałek Adam Struzik rozmawiał m.in. z Merem Samorządu Rejonu Wileńskiego Marią Rekść. Spotkał się także z organizacjami polskimi, w tym z przedstawicielami Forum Przedsiębiorców Polskich na Litwie.
Kultywowanie polskości na Litwie
Ponad 20 lat temu rozpoczął swoją działalność Dom Kultury Polskiej w Wilnie, które promuje polską kulturę wśród mieszkańców Wileńszczyzny. Obecnie trwa jego rozbudowa. O planach rozwoju instytucji marszałek Adam Struzik rozmawiał z jej dyrektorem Arturem Ludkowskim oraz przedstawicielami zarządu Fundacji Dobroczynności i Pomocy „Dom Kultury Polskiej w Wilnie”.
O tym, jak duże znaczenie dla polskiej społeczności na wschodzie ma działalność wileńskiego ośrodka polskiej kultury i oświaty marszałek Adam Struzik podkreślił w wywiadzie udzielonym dla TVP Wilno:
– Powrót do rdzenia rodzimej kultury dla społeczności polskiej na Wileńszczyźnie ma olbrzymie znaczenie. Dom Kultury Polskiej to dziś miejsce kultowe. Czasy, w których powstawał były niełatwe. Dziś to jedna z większych instytucji promujących polską kulturą i tradycję, ale także wielokulturowość Wileńszczyzny. Odbywa się tu blisko 1,5 tys. różnorodnych wydarzeń w ciągu roku – zaznaczył marszałek.