Aktualności - współpraca zagraniczna

Komitet Regionów o przyszłości Europy

Przedstawiciele regionów członkowskich Sieci Regionów Trójmorza oraz marszałek Adam Struzik Autor: fot. Nina Małachowska

Lokalni liderzy wzywają do działania na rzecz zapobiegania depopulacji i tzw. drenażowi mózgów.

154 posiedzenie plenarne członków Europejskiego Komitetu Regionów (KR), rozpoczęto debatą z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii Dubravki Šuica na temat wykorzystania talentów w Europie.

Jak zapobiec drenażowi mózgów?

Określenie „drenaż mózgów” to inaczej zjawisko ekonomiczne, polegające na opuszczaniu danego terenu przez wysoko wykwalifikowaną kadrę. Dokumentem wyjściowym do podjęcia tej problematyki jest komunikat Komisji Europejskiej – „Wykorzystanie talentów w europejskich regionach”. Wskazano w nim 46 regionów europejskich, które znajdują się w tzw. pułapce rozwoju talentów oraz 36 zagrożonych tym zjawiskiem. Członkowie KR-u przyjęli rezolucję wzywającą do pobudzenia transformacji regionów, w których ten problem istnieje, a także do promowania spójności cyfrowej jako celu Unii Europejskiej (UE).

Szczególną uwagę zwraca się na obszary wiejskie, ponieważ utrata młodych ludzi w tych regionach, wraz z malejącym wskaźnikiem urodzeń, utrudnia utrzymanie podstawowych usług publicznych i pobudzanie gospodarek. To zaś powoduje zwiększanie się różnic w rozwoju poszczególnych regionów i stanowi poważne zagrożenie dla utrzymania projektu europejskiego.

Bardziej zielona, bezpieczna i wolna Europa

Priorytety szwedzkiej prezydencji w radzie UE są zbieżne z celami członków Europejskiego Komitetu Regionów, a w szczególności z dążeniem do osiągnięcia bardziej zielonej, bezpiecznej i wolnej Europy. Szwedzki minister administracji publicznej, Erik Slottner, wystąpił na sesji plenarnej KR, by przedstawić stan realizacji priorytetów także w zakresie wsparcia Ukrainy przed agresją Rosji, zwiększania konkurencyjności Europy, przyśpieszenia transformacji ekologicznej i energetycznej oraz zapewnienia utrzymania wartości demokratycznych i praworządności. Dyskutowano o konieczności pilnego zerwania z zależnością od paliw kopalnianych. Członkowie KR zwracali uwagę na to, że należy dołożyć szczególnych starań, aby w procesie transformacji nie pozostawić żadnego regionu w tyle.

Sieć Regionów Trójmorza

W Brukseli 15 marca spotkali się przedstawiciele 15 regionów należących do Sieci Regionów Trójmorza (SRT) tj. regionów zlokalizowanych między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. Zawarte porozumienie ma wspierać dostosowanie infrastruktury w Europie Środkowej i Wschodniej do tej, którą znamy z Europy Zachodniej. Służyć ma temu udział w dynamicznym procesie odbudowy gospodarczej oraz rozbudowy infrastruktury łączącej regiony Trójmorza, takiej jak Via Carpatia, Rail Baltica, Via Baltica, Rail-2-Sea oraz nowych projektów, tj. np. Rail Carpatia.

Od 2021 r. Ukraina jest partnerem SRT, dlatego też marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który jest jej członkiem założycielskim, nawiązał w swoim wystąpieniu do perspektywy powojennej odbudowy Ukrainy w ramach możliwości, jakie stwarza współpraca regionów SRT. Obejmuje ona także takie obszary jak tworzenie bezpieczeństwa energetycznego, budowanie trwałych powiązań w obszarze cyfryzacji i innowacji, wspieranie przedsiębiorczości, a także wzajemnej wymiany w dziedzinie kultury, sztuki i turystyki.

Sojusz na rzecz Spójności

Tematem konferencji stały się wyzwania i przyszłe cele polityki spójności. Sojusz na rzecz spójności (#CohesionAlliance) to koalicja 12 tys. sygnatariuszy, w tym województwa mazowieckiego, którzy wspólnie opowiadają się za silniejszą, centralnie ustawioną, prostszą i skuteczniejszą polityką spójności w przyszłej perspektywie finansowej UE.

Podczas debaty wiele mówiono o konieczności utrzymania długoterminowych celów tj. dążenia do spójności terytorialnej, gospodarczej i społecznej Unii Europejskiej, jednakże przy zachowaniu zdolności i elastyczności w reagowaniu na niespodziewane kryzysy. Do największych wyzwań, którym musi sprostać polityka spójności jest m.in. uzyskanie suwerenności energetycznej i przemysłowej, dostosowaniu do zmian klimatu oraz zapobieganie kryzysowi demograficznemu. Zdaniem sojuszników, polityka spójności powinna zostać utrzymana jako główna polityka inwestycyjna dla wszystkich regionów w UE. 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony