Aktualności - współpraca zagraniczna

Innowacje i wsparcie dla przedsiębiorstw

Marszałek Adam Struzik podczas posiedzenia Europejskiego Komitetu Regionów Autor: fot. Roman Adamczyk

Marszałek Adam Struzik uczestniczył w 224. posiedzeniu Prezydium i 159. sesji plenarnej Komitetu Regionów.

Rozmawiano m.in. o czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kluczowej roli przywódców lokalnych i regionalnych w globalnych działaniach w dziedzinie klimatu oraz omówiono priorytety prezydencji belgijskiej.

Europejski Komitet Regionów w zestawie zaleceń przyjętych 31 stycznia br. zaznaczył, że regiony odgrywają coraz ważniejszą rolę jako siła napędowa innowacji i dlatego powinny znaleźć się w centrum narracji nowej polityki przemysłowej UE.

Zgodnie z opinią KR partnerstwa między sektorem publicznym, uniwersytetami, przedsiębiorstwami i społeczeństwem obywatelskim mają kluczowe znaczenie dla zwiększenia konkurencyjności regionów. Za przykład podawane jest Partnerstwo na rzecz Innowacji Regionalnych – projekt pilotażowy realizowany przez Komisję Europejską w partnerstwie z Europejskim Funduszem Innowacji.

Przewodnictwo Belgii w Radzie Unii Europejskiej

Belgia będzie je sprawować przez pierwszą połowę 2024 r. Główne wyzwania, jakie będą realizowane to m.in. dokończenie negocjacji między Radą a Parlamentem Europejskim w sprawie bieżących inicjatyw ustawodawczych dotyczących paktu o migracji i azylu, przemysłu neutralnego emisyjnie w ramach Zielonego Ładu oraz reformy rynku energii elektrycznej.

Prezydencja belgijska pragnie również położyć solidne podwaliny pod program strategiczny UE na lata 2024–2029. Przedstawiono cztery szczegółowe obszary priorytetowe:

  • Obrona państwa prawa, demokracji i jedności. Zarówno w UE, jak i poza nią wartości demokratyczne są zagrożone. W związku z tym Belgia pragnie nadal skupić się na poszanowaniu praworządności.
  • Podniesienie konkurencyjności, by chronić pozycję gospodarczą UE. W centrum uwagi znajdą się 2 istotne wyzwania: bezpieczeństwo dostaw i konkurencyjność. UE musi odgrywać wiodącą rolę w tworzeniu zrównoważonego, innowacyjnego i odpornego ekosystemu cyfrowego, który wzmacnia pozycję obywateli i przynosi korzyści przedsiębiorstwom. Będą kontynuowane prace nad ukończeniem budowy unii rynków kapitałowych i unii energetycznej.
  • Dążenie do ekologicznej i sprawiedliwej transformacji. Zgodnie z założeniami, nadal powinien być realizowany Europejski Zielony Ład, w tym pakiet „Gotowi na 55”, by osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 r. Ponadto transformacja musi być sprawiedliwa społecznie.
  • Wzmocnienie agendy społecznej i zdrowotnej. Prezydencja będzie dążyć do rozwinięcia dialogu społecznego na wszystkich szczeblach, do propagowania sprawiedliwej mobilności pracowników, a także do wsparcia zdrowia psychicznego w miejscu pracy i dostępu do trwałej ochrony socjalnej.

Przyjęte opinie

Dotyczą one głównie zarządzania ryzykiem i regulacjami rynku na rzecz wzmocnienia zrównoważonego charakteru europejskiego rolnictwa oraz pakietu pomocy gospodarczej dla MŚP.

Wspólna polityka rolna (WPR) i rekompensaty w wypadku zdarzeń wywołujących szkodę przyczyniają się do wyeliminowania lub złagodzenia skutków wielu czynników ryzyka dla europejskich producentów rolnych. Kwestia zarządzania ryzykiem stała się przedmiotem debaty europejskiej nad WPR dopiero w ostatnich dziesięcioleciach. W efekcie umożliwiono państwom członkowskim ogólne wykorzystanie części środków finansowych przeznaczonych na płatności bezpośrednie do ułatwienia rolnikom dostępu do dwóch rodzajów ubezpieczeń: polisy ubezpieczeniowej i funduszy wspólnego inwestowania w przypadku szkód w produkcji spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, chorobami roślin i incydentami środowiskowymi.

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) odgrywają kluczową rolę w gospodarczej i społecznej strukturze Europy. 24 mln europejskich MŚP zapewnia dwie trzecie miejsc pracy w sektorze prywatnym w UE.  Szereg działań umożliwiło tym podmiotom wykorzystanie nowych możliwości rynkowych oferowanych przez transformację ekologiczną i cyfrową oraz współpracę międzysektorową i transgraniczną. Mimo to MŚP borykają się  m.in. z ograniczeniami dostaw, niedoborami siły roboczej i nie zawsze uczciwą konkurencją. Poprzez pakiet pomocy gospodarczej dla MŚP, komisja zamierza m.in. zwiększyć konkurencyjność oraz pomóc w budowaniu sprawiedliwego i przyjaznego dla przedsiębiorców otoczenia biznesowego. Przewiduje się również wsparcie finansowe. Szacuje się, że do 2027 r. wyniesie ono ponad 200 mld EUR w ramach różnych programów finansowania unijnego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony