Aktualności - współpraca zagraniczna
Europejskie regiony i miasta solidarne z Ukrainą

Przyjęcie „Manifestu Marsylskiego” – aktu władz regionalnych i lokalnych na rzecz demokracji europejskiej to efekt 9. Europejskiego Szczytu Regionów i Miast, który odbywał się w dniach 3–4 marca we Francji.
Przesłanie z Marsylii
Przedstawiciele unijnych miast i regionów, w geście solidarności z Ukrainą, w jednomyślnym oświadczeniu, wezwali prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina do zaprzestania ataku na Ukrainę i wyrazili swoje zobowiązanie do wspierania narodu ukraińskiego teraz i w przyszłości.
„(…) Apelujemy do UE, by wykorzystała silne więzi zadzierzgnięte wraz z upływem lat z władzami lokalnymi i regionalnymi w krajach objętych polityką sąsiedztwa i procesem rozszerzenia oraz by budowała państwo prawa i dobre rządy na poziomie oddolnym. Współpracujmy, aby demokracja przynosiła rezultaty i zbliżała Europę do jej mieszkańców.” – czytamy w manifeście przywódców lokalnych i regionalnych.
Mer Kijowa honorowym członkiem KR
Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów (KR) Apostolos Tzitzikostas podkreślił, że miejsce Ukrainy jest w Europie i przyznał merowi Kijowa, Witalijowi Kliczce, honorowe członkostwo w Europejskim Komitecie Regionów. Zaznaczył, że unia oparta na wartościach opowiada się za wolnością i demokracją a walka o Ukrainę jest walką o przyszłość Europy.
Kolejne panele poświęcono m. in. kwestiom demokracji, polityki spójności, odnowy terenów wiejskich, cyfryzacji w kulturze, edukacji i sztuce.
W przededniu szczytu, Europejski Komitet Regionów wezwał (w przyjętej deklaracji) „wszystkie samorządy lokalne i regionalne w Unii Europejskiej do wsparcia Ukrainy w potrzebie” i poparł apel miast ukraińskich o „nałożenie najcięższych możliwych sankcji na rząd Federacji Rosyjskiej”. W przyjętym dokumencie KR wyraża również poparcie dla silniejszej „europejskiej perspektywy” – dla Ukrainy.