Aktualności - współpraca zagraniczna

Europejskie miasta i regiony na rzecz energii i klimatu

ENVE 2.jpg Autor: fot. Roman Adamczyk

W 16. posiedzeniu Komisji Środowiska, Zmian Klimatu i Energii Komitetu Regionów (ENVE) uczestniczył marszałek Adam Struzik.

Komisja koordynuje prace Komitetu Regionów związane z Europejskim Zielonym Ładem, zgodnie z którym państwa członkowskie mają przekształcić UE w obszar neutralny dla klimatu do 2050 r. m.in. poprzez stosowanie bardziej ekologicznych źródeł energii i technologii.

Jak wdrażać zieloną transformację?

Green Deal Going Local (Zielony Ład działa lokalnie) to sztandarowa inicjatywa Komisji Europejskiej, w myśl której to miasta i regiony są kluczowe w przechodzeniu UE na neutralność klimatyczną. Ponieważ nie ma uniwersalnego przepisu na wdrożenie Zielonego Ładu, na szczeblu lokalnym i regionalnym pomocny może okazać się kreatywny podręcznik zawierający m.in. najlepsze praktyki ilustrujące, w jaki sposób lokalni i regionalni liderzy mogą wdrażać cele adaptacyjne Zielonego Ładu UE.

Partnerstwa innowacji regionalnych

Inicjatywy UE wspierające władze lokalne i regionalne w obszarze wdrażania transformacji energetycznej i klimatycznej zyskują na znaczeniu. Należą do nich min. Porozumienie Burmistrzów UE w sprawie Klimatu i Energii; Porozumienie w sprawie zielonego miasta; Europejski Pakt na rzecz Klimatu; Inicjatywa „Miasta i regiony o obiegu zamkniętym”; Centrum Doradztwa ds. Ubóstwa Energetycznego czy też Europejski Instrument na rzecz Miast.

Jakie priorytety ENVE na 2023 r.?

Jak podkreślili członkowie komisji, 2023 rok będzie decydujący dla Unii Europejskiej oraz jej władz lokalnych i regionalnych. Potrzebny będzie ogromny wysiłek w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, rosnących cen energii i efektu domina w gospodarce. Komisja będzie monitorować wpływ obecnego kryzysu energetycznego w miastach i regionach UE oraz działania podejmowane w kierunku zmniejszenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych. Będzie też śledzić aktualizację krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu oraz tworzenie platform dialogu w państwach członkowskich UE.

Prezydencja szwedzka

Co 6 miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie. W pierwszej połowie 2023 r. prezydencję w Radzie UE sprawuje Szwecja, która będzie kontynuować wysiłki na rzecz rozwiązania problemu wysokich i niestabilnych cen energii przy jednoczesnym zajęciu się długoterminowymi reformami rynku energii. Ideą jest ochrona Unii przed kolejnym kryzysem energetycznym. Jednym z priorytetów będzie przegląd unijnych przepisów dotyczących wewnętrznego rynku energii elektrycznej oraz ustanowienie Banku Wodoru. Mówi się, że dyskusja na temat rynku energii elektrycznej będzie trudna, ponieważ państwa członkowskie UE już teraz wykazują silne podziały w tym względzie – niektóre kraje, takie jak Hiszpania i Francja, apelują o istotne zmiany, podczas gdy inne są bardziej sceptyczne wobec kompleksowej reformy tego rynku.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony