Wszystko o sejmiku Mazowsza
Prawa i obowiązki radnego województwa
W Sejmiku Województwa Mazowieckiego zasiada 51 radnych, którzy są wybierani raz na 5 lat w wyborach bezpośrednich, w systemie proporcjonalnym w 7 okręgach wyborczych. Obecna, VI kadencja Sejmiku Mazowsza, rozpoczęła się 21 października 2018 r.
Ustawodawca nałożył na radnych liczne obowiązki i zakazy, dał im również wiele uprawnień dzięki którym mogą wypełniać swoją funkcję.
Obowiązki
Przed objęciem mandatu radny zobowiązany jest do złożenia ślubowania. Odmowa jego złożenia jest równoznaczna z wygaśnięciem powierzonego przez wyborców mandatu.
Należy wiedzieć, że sprawując mandat, radny musi kierować się dobrem regionalnej wspólnoty samorządowej.
Powinien on także utrzymywać stałą więź z mieszkańcami, przyjmować zgłaszane przez nich postulaty i przedstawiać je organom samorządu województwa do rozpatrzenia. Co ważne, wykonując te wszystkie działania radny, nie jest związany instrukcjami wyborców, sprawuje on bowiem mandat wolny.
Do obowiązków radnego należy również: udział w sesjach sejmiku, komisjach, a także różnego rodzaju ciałach, do których został wybrany lub desygnowany, składanie oświadczeń o stanie majątkowym.
Prawa
Z racji wykonywania mandatu, radnemu przysługuje ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych. Inne przywileje to m.in.:
- możliwość składania interpelacji i zapytań,
- uzyskiwanie informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność urzędu marszałkowskiego, a także spółek z udziałem samorządu województwa, spółek handlowych z udziałem wojewódzkich osób prawnych, wojewódzkich osób prawnych, wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych oraz zakładów i przedsiębiorstw samorządowych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy prawnie chronionej
- ochrona stosunku pracy,
- prawo do diet oraz zwrotu kosztów podróży.
Ograniczenia
Pełnienie funkcji radnego wiąże się również z licznymi ograniczeniami. I tak, radny nie może m.in:
- brać udziału w głosowaniu w sprawach określonych w ustawie o samorządzie województwa powoływać się na swój mandat w związku z podjętymi dodatkowymi zajęciami bądź działalnością gospodarczą prowadzoną na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami;
- podejmować dodatkowych zajęć ani otrzymywać darowizn mogących podważyć zaufanie wyborców do wykonywania mandatu.
- prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia województwa, w którym radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności,
- pełnić funkcji kierownika wojewódzkiej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy.
Ponadto, sama tylko ustawa o samorządzie województwa, zabrania radnemu łączenia mandatu z mandatem posła lub senatora, wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody czy też członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego.