Wszystko o sejmiku Mazowsza

Kilka słów o Komisji Prawa, Samorządu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego

Komisja Prawa - seria sejmik.png Autor: grafika, arch. UMWM

Działalność Komisji koncentruje się na opiniowaniu projektów aktów prawa miejscowego i rozpatrywaniu projektów rozstrzygnięć w sprawach skarg i wniosków kierowanych do Sejmiku, a także na podejmowaniu spraw z zakresu bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego oraz ochrony praw konsumentów.

Do zadań komisji należy m.in: analiza projektów aktów prawa miejscowego dotyczących realizacji prerogatyw mazowieckiego samorządu regionalnego, w tym pomocy finansowej dla gmin i powiatów w zakresie poprawy bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej oraz samorządowych programów służących wsparciu z budżetu Mazowsza działalności jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym remontów i doposażenia strażnic.

Na osobnych posiedzeniach komisja zajmowała się projektem uchwały programowej „Strategia rozwoju województwa mazowieckiego 2030+”, projektem stanowiska Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie zachowania integralności administracyjnej województwa mazowieckiego, a także przeprowadziła dyskusję o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej, przyjmując w pierwszym czytaniu projekt uchwały sejmiku w tej sprawie.

Radni oceniali coroczne programy współpracy województwa mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi, jak również opiniowali w kolejnych latach uchwały budżetowe oraz sprawozdania z wykonania budżetu Mazowsza, w zakresie kompetencji komisji.

Skład Komisji

W obecnej VI kadencji sejmiku dotychczas odbyło się 25 posiedzeń Komisji Prawa, Samorządu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. W pracach komisji uczestniczą:

  • Urszula Kierzkowska (klub radnych Koalicja Obywatelska) – przewodnicząca komisji,
  • Mirosław Adam Orliński (klub radnych Polskie Stronnictwo Ludowe) – wiceprzewodniczący komisji,
  • Marcin Podsędek (klub radnych Koalicja Obywatelska),
  • Anna Wolszczak (klub radnych Prawo i Sprawiedliwość),
  • Krzysztof Żochowski (klub radnych Prawo i Sprawiedliwość).

Zakres zadań, przedmiot działania, zasady dotyczące składu, organizację wewnętrzną i tryb pracy komisji powoływanych przez sejmik województwa określa Statut Województwa.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony