Wszystko o sejmiku Mazowsza
Komisje Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Komisje sejmiku Mazowsza są powoływane w celu rozpatrywania i przygotowywania spraw będących przedmiotem prac sejmiku.
Powoływane są one jako komisje stałe, z określonymi statutowo zadaniami (określa je uchwała ws. Statutu Województwa Mazowieckiego), lub jako komisje doraźne z określeniem zakresu zadań oraz terminu, na jaki zostały powołane. Sejmik wybiera skład osobowy komisji spośród radnych zgłoszonych przez kluby radnych oraz radnych niezrzeszonych. W skład komisji stałych wchodzą radni w liczbie co najmniej pięciu. Radny może być członkiem co najwyżej trzech komisji stałych.
Pierwsze posiedzenie, na którym dokonywany jest wybór przewodniczącego komisji, zwołuje przewodniczący sejmiku bezpośrednio po jej powołaniu.
Liczba komisji
W obecnej VI kadencji sejmiku pracuje 13 komisji stałych:
- Komisja Budżetu i Finansów;
- Komisja Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
- Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
- Komisja Ochrony Środowiska;
- Komisja Polityki Społecznej i Prorodzinnej;
- Komisja Prawa, Samorządu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego;
- Komisja Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej;
- Komisja Rewizyjną;
- Komisja Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu;
- Komisja Rolnictwa i Terenów Wiejskich;
- Komisja Skarg, Wniosków i Petycji;
- Komisja Strategii Rozwoju Regionalnego i Zagospodarowania Przestrzennego;
- Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej.
Sejmik 22 marca 2022 r. powołał doraźną Komisję ds. planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, która działać będzie do zakończenia VI kadencji sejmiku.
Zadania komisji
Do zadań komisji stałych należy: opiniowanie projektów uchwał sejmiku, występowanie z inicjatywą uchwałodawczą, współpraca z marszałkiem i zarządem województwa , z innymi komisjami oraz bieżąca realizacja zadań określonych w uchwałach sejmiku lub wynikających z aktualnych potrzeb. Komisje przyjmują stanowiska i występują z inicjatywami w konkretnych sprawach dotyczących ich zakresu działania.
Działalność komisji
Komisje pracują w siedzibie sejmiku lub na posiedzeniach wyjazdowych. Prowadzą obrady w trybie stacjonarnym, zdalnym lub hybrydowym. Przewodniczący komisji wyznacza terminy posiedzeń komisji, ustala porządek obrad i z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem zawiadamia członków komisji, o terminie i miejscu posiedzenia. Komisje mogą również obradować na połączonych posiedzeniach.
Rozstrzygnięcia na posiedzeniach komisji podejmowane są zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 1/2 składu komisji, w głosowaniu jawnym. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego bądź wiceprzewodniczącego komisji prowadzącego posiedzenie.
Komisje stałe sporządzają roczny plan pracy oraz sprawozdania roczne, które przedkładają przewodniczącemu sejmiku.
Komisje składają sejmikowi pisemne sprawozdania ze swojej działalności:
- komisje stałe – corocznie do 31 stycznia roku przypadającego po roku sprawozdawczym oraz na 30 dni przed zakończeniem kadencji,
- komisje doraźne – w terminie 30 dni po zakończeniu działalności.
Relacje z prac komisji
O tym czym zajmują się komisje na swoich posiedzeniach można przeczytać na sejmikowych profilach FB i Twitter, na stronie internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego, a także w czasopiśmie „Mazowsze Serce Polski”.