Wszystko o sejmiku Mazowsza

Co to jest sejmik?

Sejmik Województwa Mazowieckiego to najważniejszy organ samorządowej władzy regionalnej. Kto wchodzi w skład sejmiku, jakie są jego kompetencje, jak działa?

Rozpoczynamy cykl artykułów na temat sejmiku Mazowsza, których celem jest przybliżenie informacji o składzie, działaniu i roli tego organu regionalnej władzy samorządowej.

Skład sejmiku

Sejmik składa się z 51 radnych wybieranych w wyborach powszechnych, raz na 5 lat, w głosowaniu bezpośrednim, w systemie proporcjonalnym, w 7 okręgach wyborczych.

Funkcja sejmiku w samorządzie województwa

Jest organem stanowiącym i kontrolnym Samorządu Województwa Mazowieckiego, czyli regionalnej wspólnoty samorządowej mieszkańców wraz z terytorium województwa.

Kompetencje sejmiku

Sejmik wybiera marszałka i powołuje Zarząd Województwa Mazowieckiego, który jest organem wykonawczym Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Do głównych kompetencji sejmiku województwa należy stanowienie prawa miejscowego oraz podejmowanie kluczowych decyzji dla rozwoju regionu, jak np. inwestycje drogowe, transport kolejowy, doposażanie i modernizacja szpitali, rozwój instytucji kultury, regionalne programy społeczne i socjalne, poprawa jakości powietrza.

Organizacja prac sejmiku

Organizację i prowadzenie prac sejmiku określa Regulamin Obrad Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Województwo ma osobowość prawną, a jego ustrój (jako jednostki samorządu terytorialnego) oraz rolę i znaczenie sejmiku określa statut województwa. Statut uchwalany jest przez sejmik po uzgodnieniu z Prezesem Rady Ministrów.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony