Aktualności - sejmik
Obwodnica Błonia
W Błoniu Komisja Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu dyskutowała na temat przebudowy drogi wojewódzkiej nr 579.
W posiedzeniu komisji wzięła udział członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.
– Wyznaczenie nowego śladu drogi wojewódzkiej nr 579, biegnącej przez centrum Błonia, jest konieczne ze względu na poprawę warunków i płynności ruchu oraz bezpieczeństwa mieszkańców – podkreśliła przewodnicząca sejmikowej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Anna Katarzyna Brzezińska.
Przez środek miasta Błonie, drogą nr 579, ciągnie się sznur samochodów ciężarowych, powodując uciążliwe dla mieszkańców korki. Rozwiązaniem tego problemu byłaby obwodnica miasta, wyprowadzająca ruch samochodowy poza jego centrum.
– Sprawa obwodnicy Błonia toczy się już – jak wyjaśnił burmistrz Zenon Reszka – od kilkudziesięciu lat. Inwestycja obejmowałaby budowę wiaduktu kolejowego i przebudowę dwukilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 579 w nowym śladzie.
Prace nad obwodnicą
Gmina Błonie zleciła wiele lat temu wykonanie dokumentacji projektowej tej drogi. Podjęła również starania związane z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej, niezbędnej do wydania przez wojewodę decyzji ZRID. Decyzja środowiskowa została ostatecznie uchylona przez Naczelny Sąd Administracyjny ze względów proceduralnych.
Obecnie procedowany jest aneks między Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich a gminą Błonie, który doprecyzuje kompetencje obu stron w realizacji tej inwestycji. Do uzyskania ZRID potrzebna jest aktualizacja wykonanej przez gminę Błonie dokumentacji projektowej oraz decyzja środowiskowa.
Komisja przyjęła stanowisko, w którym zwróciła się do zarządu województwa o przejęcie tej inwestycji w całości przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.
Wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek zaproponował ponadto monitorowanie tej inwestycji na każdym posiedzeniu komisji.
Zaopiniowane uchwały
Komisja pozytywnie zaopiniowała również projekty uchwał, dotyczące:
- ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej na rzecz Mińska Mazowieckiego na nieruchomości położonej przy ul. Huberta 37, na której miasto chce posadowić i obsługiwać przyłącze oraz studzienki kanalizacyjne (powierzchnia 3 mkw.). Na działce tej funkcjonuje Stacja Ratownictwa Medycznego siedleckiego „RM MEDITRANS”. W zamian województwo mazowieckie otrzyma darowiznę sąsiedniej nieruchomości o powierzchni 20 mkw.
- nabycia przez województwo mazowieckie od Towarzystwa Naukowego Płockiego nieruchomości położonej w Wyszogrodzie przy ul. Rynek 1, wraz z budynkiem, w którym znajduje się siedziba Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej (oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku).
- udzielenia pomocy rzeczowej dla Grodziska Mazowieckiego i gminy Radziejowice, polegającej na przekazaniu wykonanego oświetlenia podczas rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 579 na odcinku leżącym na terenie tych gmin. Wynika to z Prawa energetycznego, zgodnie z którym obowiązek finansowania oświetlenia dróg wojewódzkich, znajdujących się na terenie gminy, jest zadaniem własnym gminy.
- ustalenia przebiegu dróg wojewódzkich nr 635 (Droga 8 /Węzeł Wołomin/ Czarna–Wołomin), nr 695 (Ceranów–Kosów Lacki), nr 724 (Warszawa–Konstancin Jeziorna–Droga 50 /Góra Kalwaria/).