Mazowsze serce Polski nr 8
Nie wierz na słowo – sprawdź!
Zanim zdecydujesz się na zakup wyjazdu turystycznego, sprawdź, czy biuro oferujące wycieczkę działa legalnie.
Po tragicznym wypadku autokaru z pielgrzymującymi do Medjugorie wszyscy zadawaliśmy sobie pytanie: czy można było tego uniknąć? Tego nie dowiemy się już nigdy, ale ta bolesna lekcja niech będzie dla nas przypomnieniem: sprawdzajmy fakty, nie ufajmy bezrefleksyjnie. Dziś mamy do dyspozycji narzędzia, przy pomocy których zdobędziemy informacje ważne przy podejmowaniu decyzji o planowanych wyjazdach.
Bezpieczny powrót
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby biuro podróży mogło rozpocząć działalność organizatora turystyki musi uzyskać wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych. Musi również mieć zabezpieczenie finansowe na wypadek niewypłacalności. Gwarancja ubezpieczeniowa, bo o niej mowa, daje klientom pewność, że w przypadku niewypłacalności biura podróży, mogą liczyć na bezpieczny powrót do kraju, kontynuację pobytu oraz zwrot kosztów.
– Wpis ten daje nam pewność, że jest to podmiot działający legalnie oraz posiada zabezpieczenie finansowe na rzecz klienta w razie swojej niewypłacalności, jak również odprowadza składki do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego oraz Turystycznego Funduszu Pomocowego. Pamiętajmy również, że podmioty działające w tzw. szarej strefie mogą nas oszukać finansowo lub też wyjazd z takim podmiotem gospodarczym może daleko odbiegać od naszych oczekiwań, a w obiegu gospodarczym powodują naruszenie uczciwej konkurencji – tłumaczy Izabela Stelmańska, prezes zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Szara strefa istnieje
Może jednak się zdarzyć, że firmy zajmujące się organizacją imprez turystycznych działają bez wpisu do rejestru, a jego klienci nawet o tym nie wiedzą. Taki podmiot nie podlega planowym kontrolom organizatorów turystyki, które dają gwarancję jakości oferowanych usług. To oznacza, że może zostać skontrolowany jedynie w przypadku ujawnienia tego rodzaju działalności.
– Kontrole podmiotów, które działają bez wymagania wpisu do rejestru, odbywają się w głównej mierze na podstawie zgłoszenia lub pojawienia się informacji, że taki przedsiębiorca funkcjonuje w obrocie gospodarczym – mówi Paweł Cukrowski, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w UMWM w Warszawie.
Jak sprawdzić biuro podróży?
Każdy urząd marszałkowski prowadzi listę organizatorów turystyki i pośredników turystycznych w danym województwie. Te dane wprowadzane są do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT) https://ewidencja.ufg.pl/ewidencja/obywatel/wyszukiwanie. W CEOTiPT można sprawdzić również, czy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny ma zabezpieczenie finansowe na rzecz swoich klientów, jaka jest wysokość tego zabezpieczenia oraz okres obowiązywania.
Biuro sprawdzą organy ścigania
Po doniesieniach medialnych dotyczących tragicznego wypadku w Chorwacji, urząd marszałkowski niezwłocznie rozpoczął sprawdzanie, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzi Biuro podróży „U Brata Józefa”, które zorganizowało wycieczkę do Medjugorie i czy jest wpisane do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych Województwa Mazowieckiego.
Jak wynika z ustaleń, podmiot ten nie został zgłoszony do rejestru. Tymczasem z informacji zamieszczonych na stronie internetowej firmy wynika, że oferuje ona i organizuje cykliczne imprezy turystyczne. W tej sytuacji urząd marszałkowski skierował sprawę do organów ścigania. Wszczęto także postępowanie administracyjne w sprawie wydania z urzędu decyzji o zakazie wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru przez okres 3 lat dla właściciela biura podróży „U Brata Józefa”.