Mazowsze serce Polski nr 8

Podsłuchane podpatrzone

Radny Artur Czapliński dekorowany Złotym Medalem. Autor: Łukasz Wielechowski

„Złoty” radny

Radny województwa Artur Czapliński (sejmikowy klub PiS) znalazł się wśród odznaczonych Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” za przywracanie pamięci ofiar największej kaźni Północnego Mazowsza – Fortu III w Pomiechówku. Do niedawna było to zapomniane miejsce. Podczas II wojny światowej Niemcy bestialsko mordowali w tym więzieniu Polaków.

 

Jest moc!

Nie ma wymówki, trening musi być. Radna Izabela Ziątek (sejmikowy klub KO) udowadnia, że nawet po operacji szybko można wrócić do formy. Dowody na zdjęciach. A to tylko z siłowni (bo radna regularnie też pływa).

 

Susza hydrologiczna – zapobiegam!

Anna Wolszczak  
członek Komisji Ochrony Środowiska (klub PiS)

Zjawisko suszy wciąż się pogłębia. Mieszkając na wsi, obserwuję to szczególnie na polach. Aby temu zapobiec, nie marnuję wody: codziennie biorę szybki prysznic, unikam długich i częstych kąpieli w wannie, a pralkę czy zmywarkę włączam dopiero wtedy, gdy są pełne. Sama niewiele mogę, ale wspólnie możemy zatrzymać zjawisko suszy. To są małe kroki, które przyczyniają się do większych zmian. 

 

Tomasz Śmietanka  
członek Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich (klub KO)

Mieszkam w Dolinie Środkowej Wisły i nawet tutaj poziom wody się obniża. W sytuacji suszy hydrologicznej o wodę konkuruje i przemysł, i rolnictwo, a także gospodarstwa domowe, które powinny ją racjonalnie używać. Dla zapobiegania suszy ważne jest powiększanie terenów leśnych i zielonych, szczególnie niżej położonych, które zatrzymują wilgoć. Istotna jest też mała retencja i unikanie "betonozy", po której woda spływa błyskawicznie, bezpowrotnie, a później rurami kanalizacyjnymi do rzek. Można też rozważyć wykorzystanie wody z oczyszczalni ścieków, która obecnie najczęściej wpływa do rzek, a może być użyta np. do podlewania.

 

 

  • 121 LAT TEMU: 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli (powiat ostrowski) urodził się Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski.

 

  • 118 LAT TEMU: 4 sierpnia 1904 r. urodził się Witold Gombrowicz, pisarz i dramaturg. Muzeum jego twórczości w podradomskiej Wsoli współprowadzi Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

  • 102 LATA TEMU: 15 sierpnia 1920 r. w czasie bitwy warszawskiej polska armia powstrzymała ofensywę bolszewicką.

 

  • 90 LAT TEMU: 9 sierpnia 1932 r. osada Zagożdżon zmieniła nazwę na Pionki.

 

  •  78 LAT TEMU: 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 (godzina „W”) wybuchło Powstanie Warszawskie.

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony