Mazowsze serce Polski nr 8

Muzeum Historii Radomia

Wnętrze gabinetu radomskiego historyka z przełomu XIX i XX stulecia Walerego Przyborowskiego. Autor: arch. Muzeum

Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego Radom w końcu doczekał się swojego muzeum.

Teraz, aby poznać dzieje Radomia od IX w. do 1945 r. wystarczy pojawić się w jednym miejscu – w Muzeum im. Jacka Malczewskiego (instytucji Samorządu Województwa Mazowieckiego), które otworzyło Muzeum Historii Radomia jako wystawę stałą.

Usłyszeć średniowiecznego kupca

Ekspozycja mieści się na trzech kondygnacjach kamienic. Każda z nich to odkrycie przeróżnych historii ludzi i miejsc. Dzięki bogatym zbiorom i nowoczesnym możliwościom każdy może odbyć podróż w czasie. Stanowiska VR przenoszą nas np. na mury XIV-wiecznego Radomia albo do wnętrza kościoła św. Jana. Niemal „na żywo” widzimy, jak zmieniało się miasto w XIV i XV stuleciu. Atrakcją jest m.in. odtworzony średniowieczny kram kupiecki, za którym na specjalnym hologramie zobaczymy, a nawet usłyszymy radomskiego kupca.

Odwiedzający mogą też przyjrzeć się grodowi z X w. i współistniejącym osadom służebnym, a to wszystko w specjalnie skonstruowanej niszy pod szklaną podłogą! Całość ekspozycji jest mieszanką prezentacji autentycznych artefaktów z efektami multimedialnymi. Na ekranie widać też np. obracającą się trójwymiarową bryłę świątyni – kościoła św. Wacława.

Chcielibyśmy zobaczyć wnętrze gabinetu Walerego Przyborowskiego, radomskiego pisarza i historyka z przełomu XIX i XX stulecia? To też jest możliwe – podobnie, jak „wyprawa” do największych radomskich zakładów przemysłowych: Fabryki Papierosów, Fabryki Broni, Fabryki Farb i Lakierów oraz fabryki telefonów szwedzkiej firmy „Ericsson” oraz obuwia „Bata”.

Zajrzeć do apteki

– Jest to jedno z najnowocześniejszych muzeów w kraju – mówi z dumą dr Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego. – Radomianie wreszcie będą mogli zgłębiać i podziwiać historię swojego miasta. Jestem przekonany, że zbudowaną aranżacją udało nam się oddać ducha miasta i jego niepowtarzalny charakter.

W trójwymiarowej animacji ukazane jest wyzwalanie Radomia z rąk Austriaków w 1809 r. przez wojska napoleońskie, a także repliki mundurów wojskowych z tamtego okresu.

Przez drzwi stylizowane na zabytkowe można wejść do apteki „Pod Białym Orłem”. Za apteką znajduje się fotoplastykon, gdzie można obejrzeć stare fotografie ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego. A może chcemy zobaczyć, jak byśmy się prezentowali w strojach z dawnej epoki? I to nie jest problemem. Możemy sobie nawet zrobić w nich zdjęcia, bo w muzeum jest przygotowane specjalne stanowisko do pamiątkowych fotografii.

Warto było czekać!

Na budowę muzeum historii miasta radomianie czekali od ponad stu lat. Poczynając od starań ks. Jana Wiśniewskiego, ks. Józefa Rokosznego, na znanym radomskim społeczniku Aleksandrze Sawickim kończąc, kolejne pokolenia radomian bezskutecznie próbowały realizować tę koncepcję. Wreszcie dzięki pomocy Samorządu Województwa Mazowieckiego po ponad stu latach marzenie to się spełniło.

– To rzeczywiście historyczny dzień. Jestem przekonany, że zwiedzając wystawę na nowo poznamy i odkryjemy nasze piękne miasto. Świetnie zaaranżowane miejsce z wieloma ciekawymi multimedialnymi rozwiązaniami, a przy tym bardzo przystępne – zachwyci każdego – powiedział podczas otwarcia wystawy wicemarszałek Rafał Rajkowski (sejmikowy klub KO).

Na modernizację zabytkowych XVII-wiecznych kamienic Gąski i Esterki oraz aranżację i przygotowanie ekspozycji w ciągu ostatnich 4 lat muzeum otrzymało z budżetu Mazowsza przeszło 16,3 mln zł. To jedna z najważniejszych i najbardziej kosztownych inwestycji realizowanych w ostatnich latach w marszałkowskich instytucjach kultury.

– Od lat nasze muzeum gromadziło eksponaty związane z radomską historią od pradziejów, przez czasy nowożytne, aż po czasy współczesne. Jestem pewien, że zarówno mieszkańcy naszego miasta, jak i goście z całej Polski będą tu mogli spędzać długie godziny – podkreśla Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego. – Ekspozycja w Muzeum Historii Radomia daje obraz niezwykłych, ciekawych, pełnych niepokojów, wzlotów i upadków dziejów Radomia – jesteśmy dumni z naszego miasta i jego historii.

Dwa lata pracy

To dzięki tak znaczącej pomocy samorządu województwa możliwe było kompleksowe przygotowanie wystawy od projektu całości przez niezbędne konsultacje i opracowania, korektę tekstów i tłumaczenia, produkcję treści multimedialnych, w tym scenariusza wystawy po dostawę elementów i instalacji multimedialnych, ich montaż i uruchomienie.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony