Mazowsze serce Polski nr 8
Dla zdrowia
Informacje dotyczące zdrowia i polityki społecznej.
„STOCER” z nowymi pracowniami i sprzętem
Szpital im. Prof. M. Weissa w Konstancinie-Jeziornie udostępnił pacjentom odnowioną przestrzeń izby przyjęć, przychodni specjalistycznej oraz centrum diagnostyki obrazowej. Zmiany przeszła także szpitalna apteka i otoczenie placówki. Pomogło ponad 40 mln zł od samorządu Mazowsza i z funduszy unijnych.
Szpital został też wyposażony w sprzęt najnowszej generacji, m.in.: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, mobilne i stacjonarne aparaty RTG, a także aparaturę do znieczuleń i badań USG. Teraz wszystkie najważniejsze badania będzie można wykonać na miejscu. Poza tym w izbie przyjęć znalazł się gabinet zabiegowy ze sprzętem do małych zabiegów chirurgiczno-ortopedycznych, który znacznie ułatwi i przyspieszy obsługę pacjentów.
– Można powiedzieć, że rozpoczyna się całkiem nowy rozdział w historii szpitala – mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc (klub KO). – Tworzy się znacznie lepsza jakość usług medycznych w tej placówce. Pacjenci otrzymują dostęp do pełnej gamy nowoczesnych badań, które są podstawą skutecznego leczenia.
Poproszę o czwartą dawkę
Według oficjalnych danych w połowie sierpnia mieliśmy ponad 22,7 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 (najwięcej w województwie mazowieckim – przeszło 3,6 tys.). Dobra wiadomość jest taka, że ponad 1 mln osób w grupach 60+ i 12+ ze zmniejszoną odpornością zarejestrowało się na szczepienia, a blisko 800 tys. z nich już się zaszczepiło. Punkty szczepień znajdziemy na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/
Pierwszy rocznik
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego ma powód do dumy. Pierwsi absolwenci kierunku pielęgniarstwo otrzymali dyplomy i przeszli „czepkowanie”, czyli symboliczne zakończenie studiów pierwszego stopnia i włączenie do zawodu. Collegium Medicum UKSW powstało w 2019 r. Kształci studentów na kierunkach: lekarskim oraz pielęgniarstwo. Zajęcia odbywają się w nowoczesnych laboratoriach oraz salach symulacji medycznych.
Wakacje dla dzieci z Ukrainy
Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał 9 organizacjom łącznie ponad 977 tys. zł na przygotowanie letniego wypoczynku dla dzieci z Ukrainy, które od wybuchu wojny
mieszkają na Mazowszu. Dzięki inicjatywie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej spędzają one wakacje m.in. w górach, nad morzem oraz na Mazurach. W trakcie wyjazdu organizator zapewnia im opiekę osób mówiących po ukraińsku oraz psychologiczną. Wyjazdy potrwają do połowy września.