Mazowsze serce Polski nr 11

Tym żyje samorząd

Od lewej: Sara Michalska, Robert Bartold. Autor: Fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Samorządowe newsy, a w nich m.in. o wsparciu NGO, drugiej kadencji młodzieżowych radnych, prostym języku.

Młodzieżowi radni drugiej kadencji już działają!

Są młodzi, aktywni i pełni pomysłów. Młodzieżowi radni województwa złożyli ślubowanie i wybrali władze Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Sejmik jest reprezentacją młodzieży uczącej się. W jego skład wchodzi, podobnie jak  w przypadku „dorosłego” sejmiku, 51 radnych. Jak podkreśla przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Ludwik Rakowski (klub KO), młodzieżowym radnym należą się duże gratulacje, gdyż dostanie się do sejmiku nie było łatwym zadaniem.

– Prezydium sejmiku i radni województwa są otwarci na pomysły młodzieżowych radnych. Życzę owocnych dwóch lat pracy – dodał przewodniczący w czasie spotkania radnych.

Podczas pierwszego posiedzenia marszałek Adam Struzik (klub PSL) podziękował młodym za to, że zdecydowali się wziąć udział w przygodzie, jaką jest bycie młodzieżowym radnym.

– To dowód na to, że zależy wam na aktywnym udziale w życiu społecznym i publicznym. Mazowsze to region większy od niejednego europejskiego kraju i jak każda wspólnota potrzebuje liderów. To właśnie aktywna młodzież jest nadzieją na to, że w przyszłości ich nie zabraknie – podkreślił marszałek.


Prosto i kropka

Urząd marszałkowski znalazł się wśród 54 instytucji, które stawiają na prosty język jako jeden z priorytetów. To element dostępności – dzięki prostemu przekazowi ułatwiamy wszystkim korzystanie z usług publicznych. Deklarację prostego języka w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego podczas IV Forum Prostego Języka podpisała Sara Michalska –  zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych urzędu marszałkowskiego.

Forum zorganizowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


Cel: wsparcie NGO

Komisja Polityki Społecznej i Prorodzinnej pozytywnie zaopiniowała „Roczny program współpracy województwa mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2023 rok”, w zakresie swoich kompetencji. Zawarte w programie rozwiązania sprzyjać będą powstawaniu inicjatyw lokalnych, wsparciu aktywności obywatelskiej Mazowszan, umacnianiu w świadomości społecznej poczucia odpowiedzialności za siebie, swoje otoczenie, wspólnotę regionalną i lokalną oraz jej tradycję. Kwota dotacji na zadania i umowy z organizacjami pozarządowymi łącznie wyniesie ponad 70 mln zł.


Największe mazowieckie!

Mazowszan jest już ponad 5,5 mln. To o ćwierć miliona więcej niż w 2011 r. Najwięcej mieszkańców przybyło w gminach wokół Warszawy: Wieliszew (o 67%), Lesznowola (o 65%) oraz w Markach (o 56%). Wyludniają się zaś miejscowości na krańcach województwa, w gminach: Sterdyń (o 20%) oraz Ceranów (o 20%). Źródło: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony