Mazowsze serce Polski nr 11

Smaki Mazowsza

placki smażone zwane kozami Autor: arch. KGW "Marzenie" w Nadułkach

Placki staropolskie „Kozy”

  • 1 kg mąki
  • 1 l mleka zsiadłego
  • 2 jajka
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka sody
  • 3 łyżki cukru
  • olej do smażenia

 

Wszystkie składniki wymieszać. Zagniatać ciasto do momentu, aż składniki się połączą. Ciasto będzie dość luźne, ale odpowiednie do rozwałkowania. Rozwałkować na grubość około 1 cm i pokroić na kwadraty. Placki smażyć na złoty kolor na rozgrzanym oleju. Najlepiej smakują  z dodatkiem dżemu lub powideł.

Zaczęło się od marzeń

KGW „Marzenie” w Nadułkach (gm. Bulkowo) istnieje od 2018 r. Liczy 33 członków, w tym 5 panów. Powstało przede wszystkim po to, aby zintegrować społeczność lokalną i zrobić coś wspólnie dla swojej małej ojczyzny i jej mieszkańców. Koło uczestniczyło w tegorocznym I  Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich. Regularnie bierze też udział w imprezach lokalnych, jak również organizuje okolicznościowe spotkania (np. andrzejki).

Znajdź różnicę

Zsiadłe mleko, jogurt i kefir różnią się szczepami bakterii, których użyto do ich produkcji. Ten pierwszy napój powstaje ze świeżego płynu. Jogurt i kefir otrzymuje się z płynu pasteryzowanego, po dodaniu odpowiednio: do jogurtu – żywych kultur bakterii, do kefiru – bakterii fermentacji mlekowej i drożdży. Różna jest także temperatura, w której każdy z nich powstaje.

Naturalny probiotyk

Zsiadłe mleko ma zbawienny wpływ na florę bakteryjną układu pokarmowego. Bakterie kwasu mlekowego tworzą naturalną osłonę ścian żołądka, chroniąc go przed infekcjami, stanami  zapalnymi czy wrzodami. Do głównych zalet napoju zaliczamy: zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów złośliwych jelit i żołądka, ochronę przed bakterią Helicobacter pylori, groźną dla śluzówki żołądka.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony