Mazowsze serce Polski nr 11
Mazowieckie gwiazdy turystyki
Oferta turystyczna Mazowsza pokazuje, że piękno przyrody, spokój i tradycje można połączyć z nowoczesnością w najlepszym wydaniu. Pokazały to nagrody przyznane w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2022.
– Pandemia mocno zmieniła turystykę regionalną, ale dla całego Mazowsza, poza Warszawą, w tej zmianie więcej korzyści niż negatywnych skutków. Z powodów okresowych ograniczeń, ale też niepewności odbywania dalekich podróży, turyści zaczęli szukać ciekawych miejsc blisko domu, blisko przyrody, możliwie z dala od kurortowych tłumów, bezpiecznych. Takich miejsc na Mazowszu jest mnóstwo – zapewnia Izabela Stelmańska, prezes zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (MROT).
Paradoksalnie – również tocząca się u naszych granic wojna i lawinowy napływ uchodźców wpłynęły na ruch turystyczny jednak pozytywnie.
– Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że międzynarodowa sytuacja i dramat uchodźców zwiększył społeczną empatię i podwyższył poziom doceniania tego, czym dysponujemy, i w jakich warunkach możemy mieszkać i odpoczywać – mówi dyrektor biura MROT Dorota Zbińkowska.
Turystyka na Mazowszu świetnie łączy tradycje z nowoczesnością. Dowód? Nagrody w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2022. Wręczono je podczas uroczystej gali jubileuszowej z okazji 15-lecia Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
– Nagroda na najlepszy produkt turystyczny jest najbardziej prestiżową w konkursach turystycznych w Polsce. Ta edycja jest kolejną, ale po rocznej przerwie spowodowanej pandemią – zauważa Izabela Stelmańska.
Mazowieckie gwiazdki
Turyści już nie chcą dziś jechać byle gdzie, by zobaczyć byle co. Skłonni są raczej zainwestować w przewodniki turystyczne Pascala czy kulinarne Michelina, albo szukać innych rekomendacji, które wskażą im: tam warto pojechać, to warto przeżyć. Certyfikaty Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny spełniają właśnie rolę takich swoistych „drogowskazów” do udanego wypoczynku, stanowiąc jednocześnie jedną z form promocji całego regionu. Jakie nowe „gwiazdki” z certyfikatem pojawiły się w tym roku na mapie Mazowsza?
Muzeum Warszawy
To miejsce (a właściwie miejsca) niezwykłe. Siedziba Muzeum znajduje się przy Rynku Starego Miasta, gdzie w unikalny sposób połączono jedenaście eleganckich, zabytkowych staromiejskich kamienic (wszystkie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).
Jak zmieniało się miasto na przestrzeni wieków? Jak funkcjonuje dzisiaj? Architektura i życie codzienne Warszawy, obyczajowość i twórczość artystyczna jej mieszkańców, działalność lokalnych firm i zakładów oraz wydarzenia historyczne pokazano poprzez 300 tys. eksponatów udostępnianych na wystawach o łącznej powierzchni ponad 7 tys. mkw.
Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski
Cykliczne wydarzenie, współorganizowane przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A. To pomysł na promocję związanej z Warką postaci Kazimierza Pułaskiego (bohatera Konfederacji Barskiej i twórcę amerykańskiej kawalerii), ale też walorów regionu w atrakcyjnej oprawie parady, bardzo nośnej w kulturze amerykańskiej.
Paradę Pułaskiego prowadzi sam generał Kazimierz Pułaski na koniu, za nim podążają grupy rekonstruktorów, przedstawiciele instytucji i organizacji.
Kolejką wąskotorową po wiedzę, relaks i radość
Unikalny produkt turystyczny, który składa się z dwóch wzajemnie uzupełniających się elementów położonych na szlaku sochaczewskiej kolei wąskotorowej. Jego istotą jest połączenie podziwu nad geniuszem inżynierskim człowieka (wyjątkowe w skali Europy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie) i zachwytu nad pięknem nietkniętej mazowieckiej przyrody (Puszcza Kampinoska z Kampinoskim Parkiem Narodowym).
– Tradycja i historia pokazywane w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie to bezcenne wartości, które nie tylko integrują lokalne społeczności, ale także świadczą o bogactwie i wyjątkowym charakterze Mazowsza – mówi marszałek Adam Struzik (sejmikowy klub PSL).
Muzeum Historii Radomia
To ekspozycja mieszcząca się na trzech kondygnacjach zabytkowych XVII-wiecznych kamienic Gąski i Esterki. Dzięki bogatym zbiorom i nowoczesnym możliwościom każdy może odbyć podróż w czasie. Stanowiska VR przenoszą zwiedzających np. na mury XIV-wiecznego Radomia albo do wnętrza kościoła św. Jana. Atrakcją jest m.in. odtworzony średniowieczny kram kupiecki, za którym na specjalnym hologramie można zobaczyć, a nawet usłyszeć radomskiego kupca.
– Jestem przekonany, że – zwiedzając wystawę – na nowo poznamy i odkryjemy nasze piękne miasto. Świetnie zaaranżowane miejsce z wieloma ciekawymi multimedialnymi rozwiązaniami, a przy tym bardzo przystępne – zachwyci każdego – powiedział podczas otwarcia wystawy wicemarszałek Rafał Rajkowski (sejmikowy klub KO).
Park Nauki Torus
Jest jedną z największych atrakcji turystycznych Ciechanowa i północnego Mazowsza. Celem jego działalności jest rozbudzanie wśród ludzi w każdym wieku chęci uczenia się przez całe życie przez samodzielne doświadczanie nauki.
Park zyskał międzynarodowy rozgłos, gdy znajdujący się na jego terenie obiekt trafił na piąte miejsce w rankingu najbardziej niezwykłych wież ciśnień na świecie.
– Przyznawane przez MROT certyfikaty dla najlepszych produktów turystycznych to wyróżnienie i polecenie turystom ciekawych miejsc na Mazowszu. Torus spełnia wiele celów edukacyjnych, w szczególności w rozbudzaniu pasji i zainteresowań naukami ścisłymi. Jest też przykładem na to, jak mądrze korzystać ze środków publicznych, zarówno własnych, jak i zewnętrznych – mówi radny Konrad Wojnarowski (sejmikowy klub PSL).
Ultramaraton rowerowy Mazowiecki Gravel
To wydarzenie przygodowo-sportowe. Jego celem jest przejechanie jednej z dwóch wytyczonych tras w wyznaczonym limicie czasu. Do wyboru są dystanse o długości około 500 i 200 km.
– Ludzie chętniej spędzają teraz czas aktywnie. Połączeniem realizacji tych potrzeb jest nowy produkt turystyczny, który otrzymał jedną z nagród. Mazowiecki Gravel to nie tylko ultramaraton kolarski po najpiękniejszych przyrodniczo i ciekawych kulturowo miejscach, ale to przede wszystkim ponad 1500 km wytyczonej i dostępnej w GPX trasy, którą każdy może wykorzystywać w takim stopniu, jakim sam zdecyduje – mówi prezes Izabela Stelmańska. – Trasa wiedzie bezpiecznymi szutrowymi lub asfaltowymi drogami. Łatwo do nich dojechać, wykorzystać wybrany fragment i wrócić. Możliwe jest też zrobienie kilkudniowej wycieczki. Gwarantujemy kontakt z unikalną przyrodą i najciekawszymi atrakcjami.
Mazowsze „na eksport”
Trzy produkty turystyczne województwa mazowieckiego będą reprezentowały nasz region na poziomie ogólnopolskim. Mazowsze w tym roku w konkursie reprezentują: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Warszawy i KAROLIN – siedziba zespołu „Mazowsze”.
Karolin – siedziba zespołu ,,Mazowsze”
Kompleks turystyczno-rekreacyjny położony w Otrębusach, na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego. Znajduje się tu Europejskie Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej „Matecznik-Mazowsze”, Sala Widowiskowa oraz sale ćwiczeń i Centrum Folkloru Polskiego utworzone w odrestaurowanym Pałacu Karolin, historycznej siedzibie zespołu.
– Serdecznie gratuluję Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” nominacji do ogólnopolskiego konkursu. Niech to piękne miejsce, które powstało z szacunku do polskiej tradycji i kultury ludowej będzie znane w całej Polsce albo – tak jak zespół Mazowsze – na całym świecie. Niech ludzie z całego globu przyjeżdżają podziwiać nasz folklor, który im starszą ma historię, tym jest piękniejszy i tym bardziej trzeba go kultywować – mówi radny Piotr Kandyba (sejmikowy klub KO).
Muzeum Józefa Piłsudskiego
Nowoczesny kompleks wystawienniczo-edukacyjny położony w leśnym parku pośrodku Sulejówka. Sercem muzeum jest dworek „Milusin” – pierwszy od czasu zułowskiego dworu dom rodzinny Józefa Piłsudskiego, dar Komitetu Żołnierza Polskiego. Pieczołowicie odrestaurowany i zaaranżowany pomnik historii pozwala zwiedzającym na wejście w otoczenie i klimat lat 20. ub.w.
W sąsiedztwie zabytkowego dworku „Milusin” powstał nowoczesny budynek muzealno-edukacyjny o powierzchni użytkowej około 6 tys. mkw. Składający się z dwóch „serc” kompleks muzealno-edukacyjny tworzy unikatowe w skali całego kraju połączenie kameralności historycznego dworku i terenów wokół niego z nowoczesną przestrzenią nowego budynku.
Do konkursu ogólnopolskiego zostało zgłoszone także Muzeum Historii Radomia, które będzie ubiegało się o Certyfikat Specjalny POT, zaś o Certyfikat Internautów walczył będzie w konkursie internetowym Karolin. Wyniki etapu ogólnopolskiego zostaną ogłoszone przed końcem 2022 r.