Mazowsze serce Polski nr 9

Barokowe cudo

Drzeworyt przedstawiający Świętą Rodzinę umieszczony w ozdobnej barokowej ramie podtrzymywanej przed dwa anioły Autor: Marek Bazak/EAST NEWS

We wnętrzu świątyni zaskakuje kolor: ołtarze przemalowano na czarno, na znak żałoby narodowej po powstaniu styczniowym. Z czasów zaborów pozostało przejście ukryte w tylnej ścianie jednego z konfesjonałów. W razie potrzeby tajne pomieszczenie służyło jako kryjówka.

Mowa o kościele pw. Nawiedzenia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Miedniewicach (powiat żyrardowski). Ze świątynią wiąże się także  historia cudownego obrazu Świętej Rodziny. To drzeworyt na papierze, o wymiarach 51x36 cm, pochodzący z drugiej połowy XVII w. Według miejscowej legendy, papierowy obrazek kupił na odpuście rolnik Jakub Trojańczyk. Licząc, że boska opieka zapewni mu obfite zbiory, powiesił obraz na słupie w stodole. Nocą nad strzechą pojawił się cudowny blask. Zjawisko to powtarzało się, przyciągając tłumy wiernych. Wielu spośród modlących się w miejscu objawienia, zostało uzdrowionych. Już trzy lata później cud został oficjalnie uznany przez władze kościelne i na miejscu objawienia wzniesiono świątynię, a w latach 1737–1748 wybudowano obecny kościół.

Pamiątka cudu

„Sercem miedniewickiego sanktuarium jest umieszczony w ołtarzu głównym cudowny drzeworyt. Obraz został ukoronowany w 1767 r. przez biskupa Ignacego Krasickiego. Z tyłu ołtarza ciągle tkwi słup z dawnej stodoły. Należy zwrócić uwagę na dwa wgłębione kręgi – jeden na poziomie ust osoby klęczącej, drugi – stojącej. Wyżłobili je pielgrzymi od 300 lat składający pocałunki na słupie. Niesamowitym przeżyciem jest wizyta w znajdujących się pod kościołem katakumbach. Specyficzny mikroklimat doprowadził do częściowego zmumifikowania ciał pochowanych tu osób. Kości zmarłych powleka pergaminowa skóra, zachowały się również fragmenty ich strojów i ozdób” .

Perełka baroku z dofinansowaniem

Trudno uwierzyć, że to barokowe arcydzieło przetrwało w niezmienionym stanie do naszych czasów. Warto utrzymać w dobrym stanie dla kolejnych pokoleń. W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 12 mln zł. W sumie uda się wyremontować aż 154 obiekty. Jednym z nich jest właśnie kościół klasztorny w Miedniewicach, będący pod opieką Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (oo. franciszkanie).


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony