Mazowsze serce Polski nr 9
Podsłuchane podpatrzone
Co radni Damian Olszewski i Krzysztof Strzałkowski sądzą o szczepieniach? Jakie umiejętności przydały się członkowi zarządu Janinie Ewie Orzełowskiej?
Ciekawostki z Mazowsza
Czy lubi pani cza-czę?
Będąc członkiem zarządu Mazowsza, trzeba mieć różnorodne umiejętności. Warto mieć również te... taneczne! Nigdy nie wiadomo, czy mieszkańcy nie porwą w rytm tanga czy walca. A tak było w przypadku Janiny Ewy Orzełowskiej podczas spotkania integracyjnego we wsi Zalesie (pow. miński).
– Jak widać, w samorządzie warto mieć wiele talentów i… wygodne buty – podkreśla członek zarządu.
Droga w pudłach
Tyle pudeł potrzeba, by zmieścic projekt rozbudowy niemal 4,8 km drogi nr 721 od ul. Julianowskiej w Piasecznie do ul. Skolimowskiej w Konstancinie-Jeziornie. Dokumentację od biura projektowego wspólnie z dyrektorem Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Grzegorzem Obłękowskim i jego zastępcą Tomaszem Dąbrowskim odebrali radni województwa Piotr Kandyba i Bartosz Wiśniakowski. Jak widać, radość z zakończenia tego etapu była ogromna. Samorząd Mazowsza na tę inwestycję na lata 2022 i 2023 zabezpieczył ponad 58 mln zł.
Zdaniem radnych
Szczepienia przeciw COVID-19 – obowiązkowe czy nie?
Damian Olszewski (PiS) członek Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej
Możemy jedynie apelować do społeczeństwa o odpowiedzialność wobec zagrożenia ze strony tak groźnego wirusa. Każdy w zgodzie z własnym sumieniem powinien podejmować decyzję o poddaniu się szczepieniu, biorąc pod uwagę swój stan zdrowia. Nie powinniśmy nikogo zmuszać do przyjęcia szczepionki, a zwłaszcza dzieci, za które decyzje podejmują rodzice. Tak jak przy grypie nikogo nie zmuszamy do noszenia czapki, jedynie udostępniamy szczepionki i zachęcamy do ich przyjęcia, tak przy zagrożeniu ze strony wirusa SARS-CoV-2 powinniśmy pozostawić wolny wybór społeczeństwu.
Krzysztof Strzałkowski (KO) przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej
Zdecydowanie tak! Moim zdaniem działania rządu w tej kwestii są niewystarczające. Powinien wprowadzić obowiązkowe szczepienia. Jeśli wielu Polaków nie zdecyduje się na przyjęcie preparatu, zasięg kolejnej fali pandemii będzie większy. W efekcie będzie konieczność ponownego zamrażania branż, a to będzie skutkowało nieodwracalnym już zabiciem tych gałęzi gospodarki, które przetrwały kryzys. Poza tym zaszczepieni powinni być uprzywilejowani, np. poprzez łatwiejszy dostęp do instytucji publicznych i kultury, galerii handlowych czy szkół.
Kalendarium
200 lat temu, 24 września 1821 r., w majątku Laskowo-Głuchy urodził się Cyprian Kamil Norwid.
122 lata temu, 8 września 1899 r., wmurowano kamień węgielny pod budowę gmachu głównego Politechniki Warszawskiej.
82 lata temu, 17 września 1939 r., Armia Czerwona zaatakowała Polskę. Tym samym Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 r.
13 lat temu, 11 września 2008 r.,100 lat od ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego, nowy obiekt Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – Dwór Krasińskich – oddano do użytkowania.
11 lat temu, 4 września 2010 r., otwarto halę widowiskowo-sportową Arena Legionowo. Obiekt powstał dzięki środkom unijnym przyznanym przez samorząd Mazowsza.