Mazowsze serce Polski nr 9

Smaki Mazowsza

Dwa jabłka nadziewane kaszanką, upieczone i podane na talerzu, obok stoi filiżanka i leżą sztućce Autor: shutterstock.com /MAMA_MIA

Jabłka to ulubiony owoc Polaków. Co drugie krajowe jabłko pochodzi z Mazowsza, z rejonu grójeckiego nazywanego „Największym Sadem Europy”.

Niespodzianka Zygmunta Augusta 

  • 6 jabłek (golden lub ligol)
  • 500 g kaszanki
  • 3 duże czerwone
  • cebule
  • 3 łyżki brązowego cukru
  • 4 łyżki octu balsamicznego
  • 50 ml czerwonego wytrawnego wina
  • 1/2 łyżeczki suszonego tymianku

Jabłka dokładnie myjemy, odcinamy wierzch wraz z szypułką. Następnie za pomocą łyżeczki wydrążamy tak, aby ścianka miała ok. 1 cm grubości. Cebulę kroimy w piórka i podsmażamy na oliwie. Dodajemy wyjętą z osłonki kaszankę oraz pozostałe składniki i dusimy w całości, aż do wyparowania płynów. Do wydrążonych owoców wkładamy farsz i przykrywamy odciętym wierzchem. Jabłka wkładamy do naczynia żaroodpornego. Pieczemy ok. 30 minut w 200°C. Po upieczeniu pod wierzch nakładamy ciepłą marmoladę.

Królewski owoc

Obecność jabłek w Polsce zawdzięczamy królowej Bonie, która  ponad 500 lat temu założyła na grójeckiej ziemi pierwsze sady owocowe. I to nie byle jakie – już od początku słynęły one z wyjątkowej różnorodności odmian i wysokiej jakości owoców.

Samo dobro

Jabłka to źródło witaminy C, witamin z grypy B, minerałów i błonnika roślinnego. Są niskokaloryczne (jedynie ok. 50 kcal w 100 g), korzystnie wpływają na trawienie, oczyszczają organizm z toksyn, wspomagają pracę mózgu i pomagają regulować poziom cukru we krwi. Nie bez przyczyny angielskie przysłowie mówi, że kto zjada jedno jabłko dziennie, trzyma doktora z daleka.

Największy sad Europy

Aż 7 na 10 świeżych owoców eksportowanych z Polski to produkty mazowieckie. A szczególnie dumni możemy być z na-szych jabłek. Mazowieckich, czyli konkretnie grójeckich, bo to właśnie ten region nazywany jest Największym Sadem Europy. Uprawiane tutaj jabłka certyfikowane są Chronionym Oznaczeniem Geograficznym (to znak produktu posiadającego szczególną jakość, reputację lub inne cechy przypisywane jego pochodzeniu geograficznemu). 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony