MSP, nr 12 (80) 2024 2024-12-13

Mazowsze pomaga: podregion Warszawa

Nowy pawilon medyczny Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Warszawie przy ul. Mehoffera 72/74. Autor: fot. Tomasz Słupski

Podregion tworzą dzielnice: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz.

W 2024 r. sejmik Mazowsza zrealizował własne inwestycje i pomagał lokalnym samorządom w ich działaniach.

– Sejmik Mazowsza współfinansował inwestycje realizowane przez m.st. Warszawę oraz jej dzielnice w sumie kwotą 120 mln zł – mówi Ludwik Rakowski, przewodniczący sejmiku (klub KO).

Kolejne skrzydło gotowe

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Warszawie przy ul. Mehoffera 72/74 ma już drugi pawilon medyczny. W dwupiętrowym budynku znajdą się pokoje jedno- i dwuosobowe z łazienkami oraz sale rehabilitacyjne (pracownia fizykoterapii i kinezyterapii) i sale do prowadzenia terapii zajęciowej. Obiekt jest przeznaczony dla blisko 200 pacjentów, a na ponad 5,6 tys. m2 powierzchni użytkowej znajdą się również pokoje lekarskie, punkty pielęgniarskie oraz strefa wypoczynku dla pacjentów i punkt przyjęć pacjentów, pokoje kąpielowe wyposażone w specjalistyczny sprzęt, apteka. 

Neorenesansowa rezydencja pięknieje

Sejmik Mazowsza dofinansowuje również rewitalizację warszawskich zabytków. Pałac Zamoyskich, znajdujący się przy ul. Foksal, należy do najpiękniejszych zachowanych przykładów architektury rezydencyjnej miasta. Remont stolarki elewacji zachodniej był częścią prac finansowanych ze środków samorządu Mazowsza. W sumie samorząd województwa przeznaczył na ten cel 250 tys. zł

Więcej zieleni i miejsc parkingowych

Ulica Spartańska na Mokotowie jest jedną z ulic, które udało się przebudować dzięki środkom z budżetu województwa – 2,4 mln zł. Oprócz wyremontowanej nawierzchni jezdni pojawiła się ścieżka rowerowa, nowe drzewa i kilka tysięcy krzewów. Udało się też wygospodarować ponad 50 miejsc parkingowych.


Zdaniem radnych

Paulina Piechna-Więckiewicz wiceprzewodnicząca sejmiku (niezrzeszona):

– Aby wzmacniać rozwój dzieci i młodzieży potrzebne są m.in. nowoczesne szkoły, hale sportowe i place zabaw. Sejmik Mazowsza dostrzega tę potrzebę i dofinansowuje służące temu inwestycje.

Katarzyna Anna Bornowska radna województwa (klub KO):

– Najważniejszym czynnikiem prowadzącym do rozwoju województwa jest inwestowanie, które przynosi korzyści społeczności lokalnej.  Wszystkie podejmowane przez samorząd decyzje mają jeden cel – stworzyć mieszkańcom jak najlepsze warunki do życia. 

Sylwia Lacek radna województwa (klub KO):

– Przebudowa ul. Doryckiej, to kolejny krok w kierunku poprawy infrastruktury dzielnicy Bielany. Nowa nawierzchnia, przebudowane zjazdy i zatoki postojowe, odnowione chodniki i oświetlenie nadały tej okolicy bezpieczny i przyjazny charakter. 

Anna Majchrzak radna województwa (klub KO):

– Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza rozbudowane zostało Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze. Kolejnych 200 osób znalazło w nim profesjonalną, całodobową opiekę medyczną.  

Wioletta Paprocka-Ślusarska radna województwa (klub KO):

– Jestem dum­na z programu „Mazowsze dla zdrowia psychicznego”. Kolejne badania pokazują, że młodzi lu­dzie żyją w poczuciu bezradno­ści, nie umieją przezwyciężać problemów, a media społecznościowe nie pomagają. Bezradni pozostają też często rodzice. Dlatego każda złotów­ka wydana na specjali­stów jest na wagę złota.

Krzysztof Strzałkowski radny województwa (klub KO):

– Szczególnie cieszą mnie inwestycje, które wspoma­gają warszawskie szpitale. Nie tylko te prowadzone przez Mazowsze, ale i przez m.st. Warszawa. Sejmik wsparł np. nowy SOR w szpitalu wolskim. Pomógł też ku­pić wyposażenie dla szpitali bielań­skiego oraz praskiego. Skorzystały też wolskie ulice. W trzech edycjach remonty udało się przeprowadzić aż na blisko 20 z nich.

Anna Uzdowska-Gacek radna województwa (klub KO):

– Ważną inwestycją jest rewitalizacja zabytkowych budynków przy ul. Markowskiej, w których powstaje Laborato­rium Innowacji Społecznych „Synergia” - miejsce służące zwiększeniu aktywności społecznej i wyrównywaniu szans.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony