Mazowsze serce Polski nr 6 (62) 2023

uczestnicy debaty Autor: Tomasz Targoński

Tym żyło Mazowsze w czerwcu.

Jaki jest stan finansów samorządów i poziom zaangażowania mieszkańców? M.in. o tym dyskutowali uczestnicy debaty „25-lecie samorządu województw: zagrożenia, przyszłość co się udało, a co nie?” dziennika „Rzeczpospolita”.

– Powołanie 16 województw, powiatów to był jeden z najlepszych i najważniejszych elementów reform ustrojowych w Polsce – podkreślił marszałek Adam Struzik (klub radnych PSL), który uczestniczył w spotkaniu. – Te 25 lat reformy samorządowej pokazały, że samorządy się sprawdziły. Powinniśmy dążyć do państwa zdecentralizowanego, poszerzać kompetencje i możliwości finansowe samorządów.

Wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek (klub radnych KO), który również reprezentował samorząd Mazowsza, zwrócił uwagę, że polska samorządna, jeśli chodzi o rozwój, to wspaniały okres. – Miało na to wpływ wiele elementów, w tym oczywiście środki unijne. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia sprzed 25 lat, by zauważyć ogromne różnice – zmieniła się architektura, ale zaszły też bardzo duże zmiany jakościowe usług publicznych. Zmienia się też nastawienie mieszkańców – ich udział w wyborach samorządowych jest coraz wyższy, a to oznacza, że ludzie nie tylko angażują się, ale coraz lepiej rozumieją powagę swojego głosu – powiedział.

W dyskusji moderowanej przez redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” Bogusława Chrabotę uczestniczyli (od lewej): prof. Paweł Swianiewicz (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Instytut Gospodarki Przestrzennej), wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek (klub radnych KO), marszałek Adam Struzik (klub radnych PSL), wójt gminy Izabelin Dorota Zmarzlak, prof. Witold Orłowski (Akademia Vistula, Politechnika Warszawska).

Dobra współpraca z NGO-sami

Marszałek województwa mazowieckiego powołał członków Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego VI kadencji. Zgłoszono 32 kandydatów. Dominowały podregiony ostrołęcki (6 kandydatów), siedlecki (4 kandydatów) i warszawski wschodni (6 kandydatów). Dla porównania w poprzednich kadencjach zgłaszano od 10 do 18 kandydatów. Tak duże zainteresowanie świadczy o otwartości samorządu Mazowsza i determinacji organizacji pozarządowych do posiadania realnego wpływu na prace samorządu z trzecim sektorem. W inauguracyjnym posiedzeniu rady uczestniczył radny Konrad Wojnarowski (klub radnych PSL).

Mało nas, coraz mniej

O ponad 2 tys. zmniejszyła się liczba Mazowszan w ub.r. A zgonów było więcej niż urodzeń o niemal 12,5 tys. Inaczej było tylko w powiatach wołomińskim
i piaseczyńskim oraz w Siedlcach.

56% ocenia źle stan gospodarki, a 59% sądzi, że nie jesteśmy  przygotowani do kolejnych kryzysów związanych z pandemiami .


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony