Mazowsze serce Polski nr 1-2
Smaki Mazowsza
Kisiel owsiany to jedna z tradycyjnych postnych potraw, które jadano dawniej na Mazowszu.
Kisiel owsiany
SKŁADNIKI
- 1 kg zmielonych na mąkę ziaren owsa
- 2,5 l wody
- kromka chleba razowego lub skórka chleba razowego
- czosnek według uznania
PRZYGOTOWANIE
Zmielony owies zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na około dobę. Następnego dnia dodajemy pokruszony chleb razowy i pozostawiamy na jeszcze jedną noc. Rano przecedzamy przez sito, żeby pozbyć się łusek
i gotujemy aż powstanie gęsta legumina.
Czerpią z tradycji
Proces przywracania kulinarnych tradycji w regionie zapoczątkowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Mierzwicach nad Bugiem, działającego od 2013 r. Kisiel owsiany stał się pretekstem do poszukiwania przepisów i wspomnień tradycji związanych z jego przygotowywaniem i spożywaniem.
Pość jak dawniej
Owies to jedno z najstarszych zbóż, a kisiel owsiany uważa się za jedną z najdawniejszych słowiańskich potraw. Wspomina o niej Łukasz Gołębiowski w swojej książce „Domy i dwory” (1830): „żur z mąki owsianej na noc zakwaszany, rzadki, a kisiel taż sama potrawa, do większej tylko gęstości przywiedziona, tak, że się nożem kraje”.
Sroga kara
Kisiel dobrze się sprawdzał również w sytuacji, gdy gryzienie było utrudnione z powodu braków w uzębieniu, wynikających nie tylko ze złej kondycji zdrowotnej.
W XI w. biskup Thietmar z Merseburga pisał w swoich kronikach: „Jeżeli stwierdzono, iż ktoś jadł po Siedemdziesiątnicy mięso, karano go surowo przez wyłamanie zębów. Prawo Boże bowiem, świeżo w tym kraju wprowadzone, większej nabiera mocy przez taki przymus, niż przez post ustanowiony przez biskupów”.