Mazowsze serce Polski nr 1-2
Dbajmy o seniorów
Samorząd Mazowsza organizuje wiele inicjatyw adresowanych do seniorów.
143 kobiety przypadają na 100 mężczyzn (dotyczy osób w wieku 60 lat i więcej na Mazowszu).
Blisko 17% seniorów korzysta z bibliotek publicznych. Prawie 36% członków kół, klubów, sekcji w centrach, domach i ośrodkach kultury, klubach i świetlicach na Mazowszu to osoby powyżej 60. r.ż.*
Dane: Urząd Statystyczny, stan na 31.12.2020*
1,3 mln osób w wieku 60 lat i więcej było na Mazowszu w 2020 r.
(GUS, stan na 31.12.2020)*
10,8 mln – tylu seniorów (w wieku 60 lat i więcej) ma być w 2030 r. (prognoza GUS), 12,3 mln w 2040 r., 13,7 mln w 2050 r. (aż 40% więcej niż w 2020 r.) – tj. ponad 40% Polaków*.
*Sytuacja osób starszych w Polsce w 2020 roku, publikacja GUS
Zwiększenie aktywności fizycznej osób po 60. r.ż. to główny cel programu finansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Seniorzy mogą uczestniczyć m.in. w bezpłatnych zajęciach ruchowych. Więcej na mazovia.pl/Zdrowie i polityka społeczna.
1 mln zł na rady seniorów
Niebawem ruszy nabór wniosków do Samorządowego Instrumentu Wsparcia Inicjatyw Rad Seniorów. To nowy pilotażowy program samorządu Mazowsza. O dotacje będą mogły ubiegać się mazowieckie gminy i dzielnice m.st. Warszawy, które mają na swoim terenie lub planują utworzenie rady seniorów. Więcej informacji wkrótce na www.mazovia.pl
Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób po 50. r.ż. – w tym roku będą kontynuowane. To program samorządu Mazowsza. Szczegóły: mazovia.pl/Zdrowie i polityka społeczna.
Elżbieta Lanc, członek zarządu Mazowsza, klub KO
Mazowieccy seniorzy są bardzo aktywni. Angażują się w szereg przedsięwzięć, począwszy od kulturalnych, poprzez sportowe czy charytatywne. Działają w organizacjach, uniwersytetach trzeciego wieku, stowarzyszeniach, kołach, a przy tym znajdują czas dla swoich wnucząt, by się nimi opiekować, wspierać, wspólnie spędzać czas, służyć autorytetem. W trudnym czasie pandemii otoczmy seniorów szczególną opieką.