Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Złożono kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego

Konrad Wojnarowski, dyrektorzy muzeów i przedstawiciele innych instytucji pozują do zdjęcia na tle pomnika Jastrzębowskiego Autor: fot. arch. UMWM

Na warszawskich Powązkach odbyła się uroczystość podsumowująca zakończenie rewitalizacji grobu rodziny Jastrzębowskich, w którym spoczywa Wojciech Bogumił Jastrzębowski, autor „Konstytucji dla Europy” z 1831 roku.

W imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego kwiaty pod odnowionym pomnikiem złożył radny Konrad Wojnarowski, a także delegacje samorządowych muzeów: dyrektor Muzeum Niepodległości Tadeusz Skoczek i dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Janusz Gmitruk. Obecny był też przedstawiciel Fundacji „My Obywatele UE im. W.B. Jastrzębowskiego” znany aktor Olgierd Łukaszewicz.

Promował ideę zjednoczonej Europy

Wojciech Bogumił Jastrzębowski najbardziej znany jest z publikacji 3 maja 1831 r. 17-stronicowej broszurki pt. „Wolne chwile żołnierza polskiego, czyli myśli o wiecznym pokoju między narodami ucywilizowanymi”. To tu zawarł nowatorską jak na owe czasy „Konstytucję dla Europy”. Domagał się w niej ustanowienia Europy nie krajów, a narodów, zniesienia granic, ujednolicenia prawa i wspólnych organów władzy. W Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, w zespole akt Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół Nauk, zachował się autograf dzieła. Część druga tego traktatu, pt. „Niektóre myśli do prawa ustalającego wieczny pokój w Europie” (z 30 kwietnia 1831 r.), została wydana drukiem w zmienionej wersji pod tytułem „Konstytucja dla Europy” i znajduje się w Bibliotece Narodowej.

Autor „Konstytucji dla Europy” był też przyrodnikiem, pedagogiem i krajoznawcą, profesorem botaniki, fizyki, zoologii i ogrodnictwa, poza tym prekursorem resocjalizacji i społecznikiem. Zasłynął swoim bogatym dorobkiem nie tylko na Mazowszu, ale również daleko poza jego granicami.

Jest też znany, m.in. jako twórca i konstruktor kompasu polskiego (gnomografu) – urządzenia do budowy zegarów słonecznych (był m. in. autorem zegara słonecznego w warszawskich Łazienkach, na jego tarczy Jastrzębowski zostawił swoje inicjały oraz datę wykonania czasomierza) czy też ergonomii jako nauki oraz opisu klimatu Warszawy. Pozostawił po sobie spuściznę naukową w postaci wielu publikacji z obszaru botaniki, rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska.

Warto dodać, że rok 2021, decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego, został ustanowiony rokiem W.B. Jastrzębowskiego na Mazowszu. Rok wcześniej, z inicjatywy Fundacji „My Obywatele Unii Europejskiej im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego” Senat RP przyjął uchwałę o znaczeniu edukacji europejskiej, w której rekomenduje Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego jako patrona polskiej edukacji proeuropejskiej.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony