Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Pro Masovia dla Teresy Kołakowskiej

Autor: fot. arch. Muzeum Niepodległości w Warszawie

Działaczka społeczna, twórczyni Akademii Seniora w Muzeum Niepodległości w Warszawie została odznaczona Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

W Muzeum Niepodległości zainaugurowano właśnie rok akademicki 2024/2025 w Akademii Seniora. Była to doskonała okazja, by jej twórczyni – Teresie Kołakowskiej – wręczyć Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” za całokształt działalności społecznej i publicznej na rzecz rozwoju województwa mazowieckiego. W imieniu marszałka Adama Struzika dyplom przekazał Zbigniew Czaplicki, Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Teresę Kołakowską już w 2013 r. odznaczono medalem „Zasłużony dla kultury polskiej” – odznaką przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Otrzymała też nagrodę Grand Prix za najlepszy tekst literacki na przeglądzie kabaretów – prowadziła wtedy dobrze oceniany kabaret seniorów „Implant Artystyczny” oraz Uniwersytet III Wieku w Centralnej Bibliotece Rolniczej, gdzie pracowała.

Młodzi duchem

Akademia Seniora przy Muzeum Niepodległości powstała w październiku 2018 r. Jej inicjatorce i koordynatorce przyświecało wtedy motto zaczerpnięte z wypowiedzi Benjamina Franklina „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”. Słuchacze akademii to osoby, które nadal chcą się rozwijać i realizować swoje pasje, poznawać nowe, ale przede wszystkim chcą czuć się potrzebni. Seniorzy to ciągle rozrastająca się grupa, wielki potencjał pomysłów. Akademia Seniora liczy obecnie blisko 90 słuchaczy –  zdecydowana większość z nich to kobiety. Najstarsza słuchaczka przekroczyła dziewięćdziesiątkę, najmłodsza ma 57 lat.

Wolontariat

Akademia Seniora, dzięki Teresie Kołakowskiej, zajmuje się też wolontariatem. Słuchacze pomagają sobie nawzajem, angażując często w te działania także rodziny i przyjaciół. Wysiłki słuchaczy akademii i kierownik Teresy Kołakowskiej zostały nagrodzone przyznaniem jej w 2020 r. tytułu głównego laureata X edycji konkursu „Mazowieckie barwy wolontariatu”. Tej działalności nigdy Akademia Seniora nie zaprzestała. Pomaga zawsze, gdy ktoś tej pomocy potrzebuje – tak się stało m.in. po wybuchu wojny w Ukrainie, czy po ostatniej wrześniowej powodzi na południu Polski, kiedy to słuchacze Akademii Seniora w ciągu kilku godzin zebrali kwotę prawie 4 tys. zł. Z funduszy zakupiono produkty, które trafiły do miejsc, w których woda poczyniła największe szkody.

Integruje, uczy i poznaje

Teresa Kołakowska przykłada dużą wagę do integrującej roli akademii. Ponieważ znaczny odsetek słuchaczy to ludzie samotni, kontakty interpersonalne chronią ich przed osamotnieniem. Wyprawy do muzeów, galerii sztuki, czy choćby wspólne wyjścia do teatru lub filharmonii są cennym uzupełnieniem programu Akademii Seniora. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się też wycieczki. Słuchacze byli już m.in. w Płocku, Łowiczu, Arkadii, Nieborowie, Dobrem, Węgrowie, Opinogórze i Drohiczynie.

Teresa Kołakowska zainicjowała też współpracę z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, która zaowocowała serią kursów komputerowych, w trakcie których słuchacze akademii nauczyli się korzystać z komputera oraz coraz bardziej skomplikowanych telefonów komórkowych. Jest to ważny krok w procesie zapobiegania wykluczeniu cyfrowemu seniorów. Brak tej umiejętności, w dobie postępującej cyfryzacji, uniemożliwia ludziom w podeszłym wieku sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Akademia Seniora otworzyła się również na współpracę z seniorami spoza Warszawy. Dotychczas nawiązano kontakt z emerytami z Długosiodła, Modlina i Chorzel. Teresa Kołakowska jest przekonana, że wzajemne kontakty wzbogacą działania Akademii Seniora. Pierwsze spotkanie z seniorami chorzelskimi przebiegło w niezwykle serdecznej atmosferze. W najbliższym czasie chorzelscy seniorzy złożą rewizytę w muzeum. W ostatnim czasie Akademia Seniora włączona została w akcję Muzeum Niepodległości „Muzeum powodzianom”, zapraszając do Warszawy Uniwersytet III wieku ze Złotego Stoku, niewielkiego miasta z województwa dolnośląskiego.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony