Aktualności - kultura, promocja, turystyka

11 listopada wywieśmy też flagę Mazowsza!

Flaga Mazowsza powiewająca na wietrze. Autor: fot. arch. UMWM

Flaga Mazowsza integruje i jest symbolem dumy dla każdego Mazowszanina. Dobrą okazją do podkreślenia tej tożsamości jest 11 listopada. Obok flagi Polski wywieśmy flagę województwa mazowieckiego – regionu, w którym żyjemy.

Skorzystajmy z tej okazji. Każdy z nas może zaprezentować flagę Mazowsza, choćby przez umieszczenie jej przed swoim domem.

– Flaga to symbol, który jednoczy – przekonuje marszałek Adam Struzik. – Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Flaga województwa mazowieckiego to flaga nam najbliższa. Pokażmy, że Mazowsze jest dla nas ważne, wywieszając ją przed domem, w miejscu pracy i nauki.

Historia flagi Mazowsza

Flaga Mazowsza przedstawia białego orła o złotych szponach i dziobie. Orzeł umieszczony jest po lewej stronie prostokątnego płata czerwonej tkaniny. Współczesny wygląd flagi nawiązuje do herbu książąt mazowieckich z dynastii Piastów, którego dzieje sięgają XIII wieku. Przez stulecia ów symbol trwał w świadomości Polaków, choć burzliwe losy naszego narodu i czasy zaborów sprawiły, że nie zawsze mógł zajmować należne mu miejsce.

Wywodząca się z kontekstu historycznego sylwetka orła została zaprojektowana przez warszawskiego grafika Andrzeja Heidricha. Ostateczne zatwierdzenie wyglądu flagi herbowej województwa mazowieckiego nastąpiło w 2006 roku, a dokonała tego działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Komisja Heraldyczna.

Flagę województwa umieszcza się przy lub na budynkach, w których znajdują się siedziby organów samorządu województwa oraz wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Flagę wywiesza się również w innych miejscach, dla podkreślenia doniosłego charakteru świąt państwowych i wojewódzkich, a także uroczystości lub rocznic tej rangi. Flaga województwa towarzyszy również dniom żałoby ogłoszonej przez władze państwowe lub wojewódzkie.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony