Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Warszawska Opera Kameralna rozpoczęła nowy sezon artystyczny

Wesele Figara Autor: Jarosław Budzyński

Światową prapremierą dzieła Leszka Możdżera „Kompozyty” rozpoczęła 3 września nowy sezon Warszawska Opera Kameralna (instytucja Samorządu Województwa Mazowieckiego). Artysta wystąpił z orkiestrą instrumentów Dawnych MACV pod dyrekcją Maestro Marcina Sompolińskiego.

Nadchodząca jesień to także dwie premiery: „Tłusty czwartek” / „Nocny dzwoneczek” G. Donizettiego w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza oraz „Castor et Pollux” J. P. Rameau w reżyserii Dedy Christiny Colonny. W nowym sezonie wracają na deski teatru spektakle: „Maria de Buenos Aires” „Kwartet”, „Don Giovanni”, ,,Mozart da Capo al Fine’’, „Dziadek do orzechów”. Jesień 2021 to także wspaniałe koncerty: „Pory dnia” Józefa Haydna, Koncert pamięci G. Ciechowskiego, „Weihnachtsoratorium” J.S.Bacha.

Diamentowy jubileusz

Rok 2021 jest dla Warszawskiej Opery Kameralnej rokiem jubileuszu 60-lecia istnienia, tyle bowiem lat minie 12 września od wystawienia jej pierwszego spektaklu „La serva Padrona” G.B. Pergoloesiego. W programie obchodów jubileuszu znalazło się dwuczęściowe show w reżyserii Tomasza Cyza, do którego podstawą fabularną jest ,,Così fan tutte’’, czyli operowa komedia pomyłek. Realizatorzy w błyskotliwy sposób połączyli w nim motywy z innych dzieł Mozarta - ,,Don Giovanniego’’, ,,Wesela Figara’’ oraz ,,Czarodziejskiego fletu’’.

12 września nie zabraknie jubileuszowych atrakcji dla Warszawiaków. W Zaczarowanym Ogrodzie Mozarta przed teatrem WOK przy Alei Solidarności od godz. 10.00 do 17.00 artyści przeniosą widzów do czasów Mozarta, będą również atrakcje dla dzieci.

26 września odbędzie się inscenizowany koncert ,,Mozart da Capo al Fine’’ w reż. Marii Sartovej. Dziewięć operowych uwertur Mozarta ujęto w formę nietypowego spektaklu, w którym muzyka przeplata się ze słowem, tańcem, pantomimą czy performance. Będzie to również dzień premiery płyty „Uwertury Mozarta” nagranej przez Orkiestrę MACV.

Dwie premiery

Warszawska Opera Kameralna zaprasza także widzów na dwie, kilkukrotnie przekładane ze względu na pandemię i długo oczekiwane przez publiczność premiery. W październiku odbędzie się premierowy spektakl dwóch jednoaktowych oper Gaetano Donizettiego: ,,Tłusty czwartek” i „Nocny dzwoneczek’’  w reż. Grzegorza Chrapkiewicza (wydarzenie niezwykłe ze względu na swoją pierwszą w historii teatru inscenizację), natomiast w listopadzie zaplanowana jest premiera ,,Castor et Pollux’’ Jean Philippe’a Rameau, przygotowana przez twórców obsypanej nagrodami ,,Armidy’’: Dedy Christiny Colonny (reżyseria), Francesca Vitalego (scenografia i multimedia) oraz Benjamina Bayla (który objął kierownictwo muzyczne spektaklu).

Warto dodać, że w Polsce tylko Warszawska Opera Kameralna będzie posiadać w swym repertuarze obie opery Donizettiego i jako jedyna sięga po twórczość mistrza francuskiego baroku J. P. Rameau.

Jesienne bestsellery

Na deski teatru powracają także bestsellery: „Don Giovanni’’ w reżyserii Michała Znanieckiego i scenografią Rafała Olbińskiego, operita ,,Maria de Buenos Aires’’ z Alicją Węgorzewską w roli główniej, „Tango” z Placido Domingo Juniorem i „Kwartet” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza z plejadą gwiazd: Olgą Bończyk, Alicją Węgorzewską, Maciejem Miecznikowskim, Ryszardem Minkiewiczem. W grudniu odbędzie się pierwszy i jedyny w historii WOK spektakl baletowy ,,Dziadek do orzechów’’, którego premiera miała miejsce podczas pandemii i odbyła się bez udziału publiczności.

W trakcie całego sezonu widzom będzie towarzyszyć Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV oraz Zespół Wokalny WOK. Szczegółowe informacje dotyczące biletów w Warszawskiej Operze Kameralnej znajdują się na stronie WOK: operakameralna.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony