Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Pałac Młodzieży ma 70 lat!

Marszałek Adam Struzik Autor: Fot. Maciej Lubijewski

Przedstawienie „Pałac przyszłości” w Teatrze Wielkim zwieńczyło obchody jubileuszu 70-lecia Pałacu Młodzieży. Rolę, jaką odgrywa placówka w życiu stołecznej młodzieży, zaznaczył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, odznaczając ją medalem Pro Masovia i obejmując honorowy patronat nad obchodami.

Pałac Młodzieży jako instytucja wychowania pozaszkolnego działa nieprzerwanie od 70 lat: rozpoczął swą działalność 5 kwietnia 1955 r. Jest największą i najstarszą tego typu placówką w kraju. Głównym celem jej utworzenia było zapewnienie przestrzeni, która umożliwiłaby dzieciom i młodzieży rozwój ich talentów i pasji w zakresie sztuki, nauki i sportu. Ośrodek pełni funkcję nie tylko edukacyjną, ale także kulturalną, organizując liczne wystawy, koncerty, przedstawienia oraz wydarzenia artystyczne.

Placówka z tradycją, ale wciąż młoda

Pałac Młodzieży mieści się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce. Jego lokalizacja w tym prestiżowym miejscu podkreśla rangę instytucji, która od początku pełni rolę ważnego ośrodka wychowawczego i kulturalnego w stolicy.

Placówka ma bogatą tradycję. Przez lata rozwijało tu swoje talenty ponad 350 tysięcy wychowanków. Obecnie działa na rzecz około 4,5 tys. dzieci i młodzieży w wieku 6-19 lat. Pracuje tu 90 instruktorów-wychowawców, którzy często sami byli uczestnikami zajęć Pałacu, oraz 70 innych pracowników.

Bogate zaplecze

Pałac Młodzieży dysponuje nowoczesnym zapleczem, sprzyjającym efektywnej pracy twórczej. W ciągu ostatniego roku szkolnego zorganizowano tu ponad 400 wydarzeń edukacyjnych, w których uczestniczyło około 23 tys. dzieci. Oferta placówki obejmuje szeroki wachlarz zajęć w różnych pracowniach, sekcjach i kołach zainteresowań. W budynku znajdują się biblioteka oraz dwie czytelnie, wielofunkcyjne sale, w tym specjalistyczne pracownie do zajęć artystycznych, muzycznych, technicznych oraz komputerowych, a nawet basen sportowy. Zmodernizowane przestrzenie dostosowane są do potrzeb współczesnej edukacji, umożliwiając realizację zaawansowanych projektów w kilku działach, obejmujących ponad 200 zajęć do wyboru: m.in. kursy tańca, modelarstwa, żeglarstwa, fotografii, teatru, informatyki, plastyki, języków obcych, matematyki, muzyki, ratownictwa wodnego oraz sportu. Pałac Młodzieży organizuje również wypoczynek wakacyjny w Ośrodku Pieczarki k. Giżycka.

W ramach Pałacu działa także Młodzieżowe Centrum Doradztwa Zawodowego, w którym uczestnicy mają możliwość konsultacji z doradcą, pomagającym w rozpoznaniu preferencji zawodowych oraz wspierającym w podejmowaniu decyzji dotyczących dalszej ścieżki edukacyjnej i planowania kariery.

Poprzez młodzież dla młodzieży

Wypracowany system edukacyjny placówki pozwala na odniesienie licznych sukcesów, a pomimo upływu lat instytucja nieustannie się rozwija, wprowadzając innowacyjne projekty i dostosowując ofertę do zmieniających się potrzeb kolejnych pokoleń młodych. Fundamentem działalności stała się zasada „poprzez młodzież dla młodzieży”, która inspiruje młodych ludzi do angażowania się w prace na rzecz grup oraz całej instytucji. W ramach tej filozofii w poszczególnych pracowniach powstały samorządy, a najbardziej aktywni uczestnicy zdobywali od 1958 r. odznaki Pałacu Młodzieży. Są one przyznawane do dziś i stanowią motywację do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności oraz zdobywania nowych sprawności.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony