Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Niedziela Palmowa w skansenie

Pracownica muzeum w stroju ludowym w chacie wiejskiej maluje pisanki Autor: fot. Dariusz Krześniak

Ponad 4 tys. osób wzięło udział w obchodach Niedzieli Palmowej w sierpeckim skansenie.

Goście odwiedzający tego dnia skansen mogli wziąć udział w uroczystej mszy św. w zabytkowym kościele z Drążdżewa, którą rozpoczęła procesja z palmami. O oprawę muzyczną liturgii zadbali artyści Zespołu Tańca Ludowego Masovia PW Płock. Grupa wystąpiła również podczas koncertu wielkanocnego w amfiteatrze.

Zwyczaje wielkanocne na Mazowszu

We wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich zwiedzający oglądali wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”. Przygotowano też pokazy związane z przygotowaniami do świąt Wielkiej Nocy. Gospodynie zaprezentowały, w jaki sposób powstawały tradycyjne palmy wielkanocne. Tworzyły je z trzciny, bukszpanu, wierzbowych gałązek z rozwiniętymi baziami i papierowych kwiatów. Inne z kolei malowały pisanki woskiem i ozdabiały jajka wycinankami. W jednej z chałup można było zobaczyć pokaz strojenia tzw. gaika – zielonej sosnowej gałązki symbolizującej wiosnę. W inscenizacjach pomagali rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstruktorów Cywile Mława.

Zainteresowaniem cieszył się również jarmark wielkanocny. W szerokiej ofercie prawie 40 wystawców znalazły się palmy, koszyki do święconki, ozdoby i inne akcesoria świąteczne, a także produkty regionalne.

Konkurs na palmę wielkanocną

Nieodłącznym elementem Niedzieli Palmowej w skansenie jest rozstrzygnięcie konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna”. Te najpiękniejsze wybrali sami zwiedzający, oddając swoje głosy na specjalnych kartkach. Do konkursu zgłoszono 52 prace, w tym: 39 w kategorii indywidualnej oraz 13 w kategorii zespołowej.

W kategorii indywidualnej:

  • I miejsce – palma nr 10 wykonana przez Monikę Mika z Warszawy
  • II miejsce – palma nr 36 wykonana przez Katarzynę Król z miejscowości Białyszewo-Towarzystwo
  • III miejsce – palma nr 3 wykonana przez Jakuba Nowakowskiego z Nowego Gralewa

W kategorii zespołowej:

  • I miejsce – palma nr 4 wykonana przez klasę V i VII z SP Specjalnej „Odzyskać Radość" w miejscowości Kraszewo-Czubaki
  • II miejsce – palma nr 10 wykonana przez Stowarzyszenie „Aktywni 60+ i nie tylko" ze Skępego
  • III miejsce – palma nr 3 wykonana przez KGW „Wesołe Kwiatki” w Kruszewie

Głosami komisji konkursowej, za najładniejszą tradycyjną palmę mazowiecką, która otrzymała nagrodę specjalną dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, komisja uznała palmę nr 8 wykonaną przez Marię Mika z Warszawy. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Drobne upominki rozlosowano również wśród głosujących. Niedziela Palmowa otwiera tzw. Wielki Tydzień bezpośrednio poprzedzający Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Już 21 kwietnia – Gry i zabawy wielkanocne

Zapraszamy w Poniedziałek Wielkanocny do skansenu na imprezę plenerową „Gry i zabawy Wielkanocne”. W zagrodach chłopskich zwiedzający wezmą udział w zawodach w strzelaniu z sikawek dyngusowych do celu, biciu jaj, grze w kręga, będą mieli też szansę huśtać się na kilkumetrowej huśtawce wielkanocnej. W zabytkowych obiektach prezentowana będzie wystawa tematyczna „Wielkanoc na Mazowszu”.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony