Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Teatr w Płocku ma nową pracownię
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku zyskał nową pracownię stolarsko-modelarską. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel ponad 4 mln zł.
Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego w przeciągu dwóch lat zbudowano nowoczesną pracownię stolarsko-modelarską o powierzchni 587 m2. Budynek, w którym będą przygotowywane dekoracje teatralne powstał przy ul. Harcerskiej 39. Obiekt jest w całości monitorowany. W uroczystym otwarciu wziął udział marszałek Adam Struzik.
Po co w teatrze rzemieślnicy?
Teatr realizuje w sezonie od 6 do 8 premier. Każda dekoracja jest niepowtarzalna, realizowana według innych projektów i wymogów scenograficznych. To nie jest seryjna produkcja, ale twórczość, która wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego własna pracownia w teatrze to duże ułatwienie zarówno dla placówki, jak i dla rzemieślnika, który zna charakter swojej pracy.
To tam powstaje magia teatru
Przychodzimy do teatru, podziwiamy dekoracje, kostiumy, fantazyjne peruki, ale niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że teatr to również zakład produkcyjny – do każdej premiery wytwarza się dekoracje, szyje kostiumy, tworzy peruki. Nie byłoby to możliwe bez fachowców – rzemieślników teatralnych: stolarzy, malarzy, butaforów, krawców, perukarzy i bez pracowni, w których one powstają. Bez nich nie będzie prawdziwego teatru, z jego magią, kolorytem i tajemniczością.
Jedną z podstawowych pracowni jest stolarnia i malarnia. To w niej wytwarza się dekoracje i nadaje się im sceniczny wyraz, maluje i ozdabia. Przykładem są „Damy i huzary” Aleksandra Fredry – kiedy rozpoczyna się przedstawienie widz znajduje się wewnątrz szlacheckiego dworku z XIX w. Jest balkon, ba nawet dach.
Konieczność przeprowadzki
Pierwotnie pracownie stolarska i malarska mieściły się w postindustrialnych pomieszczeniach przy ulicy Sienkiewicza 48. W 2022 r. względu na kolejny etap rewitalizacji Starówki, musiano opuścić dotychczas zajmowane pomieszczenia. Podjęto starania o nową pracownię i budowę obiektu na potrzeby stolarni, którą zaprojektowano na działce położnej w Płocku przy ul. Harcerskiej 39. Nieruchomość tę teatr otrzymał w 2017 r. w ramach użyczenia od Samorządu Województwa Mazowieckiego. Na realizację nowej stolarni i malarni, niezbędnej do prowadzenia działalności, płocki teatr otrzymał dotację od Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości ponad 4 mln zł.
Nowa pracownia
13 listopada 2023 r. obiekt został oddany do użytku. Rozpoczął się proces wyposażania poszczególnych pomieszczeń w maszyny stolarskie i pozostały sprzęt techniczny: najnowszej generacji maszyny stolarskie oraz ploter frezujący, dzięki któremu można tworzyć elementy scenografii w formacie 3D. Urządzenia te pozwalają na technologiczną sprawność przy planowaniu i budowie dekoracji oraz rekwizytów (obróbka drewna, odciąg trocin, składowanie dekoracji, malowanie, i prace butaforskie). W pracowni mogą powstawać dekoracje imponujących rozmiarów – płocka scena jest szeroka na 17 m, a w głąb 22 m.