Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Rok w kulturze na Mazowszu

Na scenie stoi wicemarszałek oraz pięciu laureatów Autor: zdjęcie udostępnione przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury, autor: Michał Kamiński

Gala „Rok w kulturze na Mazowszu” była podsumowaniem zrealizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego projektów w sferze kultury, ochrony zabytków, działalności społecznej oraz współpracy w obszarze turystyki.

Obecny na gali wicemarszałek Wiesław Raboszuk zauważył, że różnorodność zrealizowanych projektów pokazuje kreatywność i skuteczność we wprowadzaniu pomysłów.

– Spotkanie to utwierdza w przekonaniu, że są to działania potrzebne i niezwykle ważne dla kultury, dla Mazowsza, dla jego mieszkańców. Cieszymy się bardzo, że ograniczenia w przestrzeni publicznej, spowodowane epidemią, nie przeszkodziły w przeprowadzeniu tych konkursów, a zaangażowanie ich uczestników i determinacja w działaniu doprowadziły do dzisiejszego spotkania we wspaniałym gronie. Mamy nadzieję, że będzie ono motywacją do dalszej pracy – dodał wicemarszałek.

Na gali obecna też była przewodnicząca sejmikowej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Anna Brzezińska oraz przewodnicząca sejmikowej Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Zagospodarowania Przestrzennego Izabela Ziątek.

„Mazowieckie Barwy Wolontariatu”

Konkurs „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” organizowany jest co roku przez województwo Mazowieckie pod auspicjami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. W tym roku odbyła się jego jedenasta edycja. Celami tego Konkursu są: popularyzowanie i wyjaśnianie znaczenia wolontariatu, propagowanie inicjatyw dążących do podniesienia prestiżu wolontariatu, poszerzenie wśród mieszkańców Mazowsza wiedzy o rodzajach wolontariatu i zakresu pracy wolontariuszy, a przede wszystkim zachęcanie mieszkańców Mazowsza do podejmowania aktywności wolontariackiej.

 „Edukreator na Mazowszu” (V edycja)

Konkurs skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego oraz nauczycieli tych szkół, z wyłączeniem szkół artystycznych. Wzbogaca program nauczania poprzez:

  • włączenie do niego elementów kulturotwórczych,
  • wspieranie i motywowanie dyrektorów oraz nauczycieli ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do wdrażania w edukacji powszechnej metod nastawionych na rozwijanie wśród uczniów twórczego myślenia,
  • promowanie sposobów nauczania, które kształtują kreatywne podejście do rozwiązywania problemów edukacyjnych i wychowawczych, budują umiejętność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań oraz pobudzają wyobraźnie uczniów,
  • ukazanie i docenienie pomysłowych i oryginalnych pozalekcyjnych aktywności szkół i nauczycieli z terenu województwa mazowieckiego.

Stypendia wojewódzkie dla studentów uczelni artystycznych (V edycja) 

Stypendia przyznawane są studentom uczelni artystycznych, zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami w jednej lub kilku z następujących dziedzin sztuki: film, literatura, muzyka, sztuki wizualne, w tym m.in.: malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek, fotografia, multimedia, instalacja, intermedia, taniec, teatr.

„Innowacyjny Menedżer Kultury” (V edycja)

Konkurs rozpowszechnia inspirujące nowości w zarządzaniu w kulturze, a także promuje laureatów, którzy te nowoczesne koncepcje realizują.

Nagroda przyznawana jest corocznie przez Marszałka Województwa Mazowieckiego menedżerom instytucji kultury działającym na terenie województwa mazowieckiego za innowacyjne rozwiązania zarządcze w kulturze.

Impuls Kultury – Mazowiecka Nagroda Inspiracji Kulturalnych (II edycja)

Konkurs rozpowszechnia wartościowe projekty z zakresu animacji i edukacji kulturalnej, a także promuje laureatów, którzy poprzez działania animacyjne i edukacyjne przyczyniają się do aktywizacji oraz integracji różnych środowisk.

Konkurs skierowany jest do osób fizycznych – praktyków kultury działających na terenie województwa mazowieckiego – pracowników instytucji kultury, osób zrzeszonych w podmiotach NGO, członków grup nieformalnych, osób fizycznych działających autonomicznie, którzy zrealizowali na terenie województwa mazowieckiego działania z zakresu animacji i edukacji kulturalnej na rzecz zmiany społecznej.

Konkurs fotograficzny „Odkrywamy nasze dziedzictwo” (II edycja)

Temat przewodni: „W poszukiwaniu modernizmu”

Konkurs skierowany jest do wszystkich fotografów amatorów. Zwraca uwagę na piękno i różnorodność krajobrazu kulturowego i zabytków województwa mazowieckiego, a także pobudza zainteresowanie dokumentowaniem dziedzictwa wśród mieszkańców regionu.

Konkurs „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza” (I edycja)

Projekt pokazuje, jak ważna jest opieka nad zabytkami, dobre praktyki konserwatorskie oraz renowacje i adaptacje zabytków Mazowsza. Konkurs jest skierowany do posiadaczy nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków i znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, przy których przeprowadzono prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane.

Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny 2021 (etap regionalny)

Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych roku, a także wspieranie inicjatyw regionalnych i lokalnych służących rozwojowi konkurencyjnych produktów Mazowsza. Produkty mogą być zgłaszane w pięciu kategoriach: Wydarzenie cykliczne, Pakiet usług turystycznych – Impreza turystyczna, Obiekt, Szlak, Obszar przez samorządy lokalne i gospodarcze, lokalne organizacje turystyczne, instytucje i twórców produktów turystycznych, stowarzyszenia i fundacje turystyczne, prywatnych przedsiębiorców (np. organizatorów imprez i wydarzeń) oraz organizatorów turystyki.

Konkurs składa się z dwóch etapów (regionalnego i ogólnopolskiego). Etap regionalny koordynuje Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna. Najlepsze mazowieckie produkty turystyczne są zgłaszane do ogólnopolskiego etapu konkursu, w którym najlepsi zostaną nagrodzeni „Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej”.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony