Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Rodzinny piknik z zespołem „Mazowsze”
W Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” odbył się dwudniowy Rodzinny Piknik z zespołem „Mazowsze”. Wspólnie z odwiedzającymi muzykę i sztukę ludową podziwiał marszałek Adam Struzik.
Sobota i niedziela w Karolinie upłynęły pod znakiem muzyki w jej różnych odsłonach. Chór „Mazowsza” w przedstawił rozrywkowy repertuar piosenek dla całej rodziny, a orkiestra „Mazowsza” zaprezentowała się w koncercie symfonicznym. Artyści baletu prowadzili warsztaty taneczne, a to wszystko na kilku plenerowych scenach ustawionych w przestrzeni Parku Karolin. Nie zabrakło także gości – kapel ludowych z różnych regionów Polski, orkiestr dętych czy zespołów regionalnych. Do tańca przygrywał Big Band z Pomorza, a przed karczmą potańcówkę na deskach uprzyjemniłą Kapela Warszawska Staśka Wielanka. Melomani również znajdą coś dla siebie. W Sali kameralnej wystąpił kwartet smyczkowy, a także odbył się recital chopinowski Marcina Wieczorka.
Rodzinny Piknik z zespołem „Mazowsze” to również moc atrakcji dla dzieci. W specjalnie przygotowanej strefie dziecka można było pobawić się na tzw. dmuchańcach, wziąć udział w warsztatach cyrkowych z Cyrkiem Mosaic i konkursach prowadzonych przez animatorów. Były balony, bańki mydlane, malowanie buzi oraz darmowe smakołyki dla najmłodszych.
Wielbiciele podróży mieli niepowtarzalną okazję posłuchać prelekcji wybitnych podróżników i znawców branży turystycznej, a wszystkiego dopełnił jarmark rzemiosła artystycznego oraz strefa foodtrucków.
Nowoczesne centrum w pałacu
Renowacja Pałacu Karolin w Otrębusach możliwa była dzięki środkom Samorządu Województwa Mazowieckiego. W sumie z budżetu regionu przekazano na ten cel 12,5 mln zł, a całość prac kosztowała 25,7 mln zł. W odrestaurowanym pałacu stworzono siedzibę Centrum Folkloru Polskiego, pełne pamiątek po założycielach „Mazowsza” oraz z przedmiotów związanych z historią zespołu m.in. bezcenne rękopisy Tadeusza Sygietyńskiego.
Pałac w Karolinie jest miejscem, w którego ścianach rodziło się „Mazowsze”. To właśnie tu odbywały się pierwsze próby zespołu, to właśnie te sale i korytarze rozbrzmiewały głosami setek młodych ludzi, którzy później, właśnie stąd wyruszali na krajowe i międzynarodowe koncerty, by popularyzować polską kulturę narodową.
Wkład w kulturę
– Pięknie tu! Zyskaliśmy nowe wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Mazowsza – Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” Przestrzenie pałacu, które od tego weekendu zostały otwarte dla zwiedzających, naprawdę zachwycają! Centrum powstało w siedzibie zespołu „Mazowsze”. Wybitny talent artystów oraz ich ciężka praca, są od lat ogromnym wkładem w naszą regionalną i polską kulturę – powiedział, oglądając pałac, marszałek Adam Struzik.
O zespole
Zespół powstał dzięki determinacji dwójki niezwykłych osobowości: Tadeusza Sygietyńskiego, wybitnego kompozytora, dyrygenta, aranżera i pedagoga oraz Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, aktorki, gwiazdy filmu i kabaretu. Tadeusz Sygietyński marzył, aby uchronić folklor przed zatraceniem i ukazać jego zróżnicowanie, bogactwo i piękno. Z tego pragnienia narodził się Zespół Ludowy Pieśni i Tańca, oficjalnie powołany do życia dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 r.