Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Płock upamiętnił 103. rocznicę bitwy z bolszewikami
Rekonstrukcja walk obronnych przyciągnęła wielu obserwujących.
W inscenizacji wzięło udział blisko 200 rekonstruktorów. Wykorzystano sprzęt wojskowy z epoki – m. in. czołg Renault FT17 czy rosyjskie armaty polowe. Wszystko musiało wyglądać tak jak w 1920 r.
– To wspaniała, żywa i ekscytująca lekcja historii dla wszystkich. Obrona Płocka wyróżniała się tym, że walki rozgrywały się na lądzie, wodzie i w powietrzu. Oczywiście główne działania prowadziły siły lądowe, w których uczestniczyli też mieszkańcy Płocka. Za wspaniałą postawę najbardziej wyróżniający się cywile otrzymali w II Rzeczpospolitej Krzyże Walecznych – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Dokładnie 103 lata temu
Atak na Płock nastąpił 18 sierpnia. Załoga wojskowa Płocka wykonywała w tym czasie natarcie na pozycje bolszewickie na przedpolu miasta w rejonie Boryszewa i Trzepowa. Jednak polskie pododdziały zostały rozbite, co otworzyło nieprzyjacielowi drogę do miasta. Żołnierze polscy i mieszkańcy na widok galopujących kawalerzystów w popłochu uciekali w kierunku mostu i dalej – za Wisłę. Panikę opanowało kilku oficerów: dowódca przedmościa mjr Janusz Mościcki, kpt. Albert de Buré, rtm. Romuald Borycki, por. Iskander Achmatowicz oraz sanitariuszka Janina Landsberg-Śmieciuszewska, którzy powstrzymywali uciekających żołnierzy i organizowali punkty oporu. Obrona Płocka podczas walk z bolszewikami to jedno z najbardziej dramatycznych doświadczeń mieszkańców. Wykazała heroizm, patriotyzm i olbrzymią ofiarność Płocczan.
W uznaniu postawy obrońców 10 kwietnia 1921 r. marszałek Józef Piłsudski nadał Miastu Płock Krzyż Walecznych, a wielu obrońców otrzymało najwyższe odznaczenia wojskowe.
Wydarzenie zostało zorganizowane m.in. dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz miasta Płocka.
Powiązane